Britov z Európskej únie nikto nevyhadzuje, tvrdí Štefanec a Remišová upozorňuje na populistov

16. januára 2019

BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) – Poslancovi európskeho parlamentu Ivanovi Štefancovi (KDH) je ľúto, že chaos okolo brexitu v Británii pokračuje.

„Ale je len a len vec Britov, ako sa nakoniec rozhodnú. Nikto ich z EÚ nevyhadzuje, no nebudeme ich ani prosiť, aby za každú cenu ostali,“ napísal na sociálnej sieti v reakcii na utorňajšie hlasovanie britského parlamentu.

Dnes je podľa europoslanca isté len jedno, a to, že každý jeden deň váhania navyše spôsobuje britskej ekonomike nedozerné škody. „Toto ‚otcovia‘ referenda asi veľmi nedomysleli,“ dodal Štefanec.

V politike je úplný chaos

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) v tejto súvislosti zdôraznila, že takáto situácia nastáva vtedy, keď krajina uverí populistom, nezodpovedným politikom a klamárom.

„Už dva roky Británia nerobí nič iné, len sa dohadujú o brexite, národ je rozdelený, v politike je úplný chaos. Navyše tým zaťažili aj všetky ostatné členské štáty Únie. Na takýchto demagógov si treba dať pozor aj pri najbližších eurovoľbách,“ skonštatovala Remišová.

Dolná komora britského parlamentu v utorok večer výraznou väčšinou hlasov odmietla dohodu medzi britskou vládou a EÚ o vystúpení krajiny z únie.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery

Brexit v podobe, v akej ho s predstaviteľmi EÚ vyjednala britská premiérka Theresa Mayová, odmietlo v kľúčovom hlasovaní v Dolnej snemovni Spojeného kráľovstva 432 poslancov, za hlasovalo iba 202. Podľa britskej BBC ide o najväčšiu porážku akejkoľvek britskej vlády v histórii v parlamentnom hlasovaní.

Predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn len niekoľko minút po Mayovej porážke v parlamentom hlasovaní požiadal o hlasovanie o vyslovení nedôvery súčasnej vláde.

Ako povedal, dolná komora britského parlamentu by mala „zaujať stanovisko k absolútnej nekompetentnosti tejto vlády“. Hlasovanie, ktoré by sa mohlo skončiť aj pádom Mayovej vlády, sa má uskutočniť už v stredu.

Premiérka odchod nezvažuje

Málokto si zatiaľ trúfa odhadovať, čo bude nasledovať po neúspešnom parlamentom hlasovaní o brexite. Rôzne zatiaľ hypotetické scenáre sa pohybujú od odchodu krajiny z Únie bez dohody, cez nové referendum o brexite, až po to, že Mayová na čele vlády skončí a túto situáciu bude musieť doriešiť niekto iný.

Podľa viacerých informácií, ktoré prenikajú do médií od ľudí blízkych Mayovej, premiérka dobrovoľný odchod vôbec nezvažuje a bude sa snažiť na svojom poste udržať stoj čo stoj.

O novom referende o brexite sa Mayová už mnohokrát vyjadrila, že je neprípustné. Hovorí to i napriek tomu, že podľa prieskumov je už prevažná väčšina Britov dlhé mesiace za zotrvanie krajiny v Únii. Mayová však trvá na tom, že Beritánia musí Úniu bezpodmienečne opustiť.

Viac k témam: brexit, KDH Kresťanskodemokratické hnutie, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Britov z Európskej únie nikto nevyhadzuje, tvrdí Štefanec a Remišová upozorňuje na populistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*