Čaputová odmieta obvinenia zo strany Žilinku, jeho slová o zneisťovaní verejnosti nemajú nič spoločné s realitou

18. septembra 2023

18.9.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová odmieta obvinenia zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý v pondelok vyhlásil, že jej podanie na Ústavný súd SR je len divadlom s cieľom postupného spochybňovania krokov generálnej prokuratúry a diskreditovania jeho osoby.

„Za krokmi prezidentky smerom k Ústavnému súdu je presne opačný úmysel, než prezentuje generálny prokurátor – prezidentke ide o vyriešenie sporných ústavnoprávnych otázok bez ohľadu na osobu generálneho prokurátora alebo osobu prezidentky, a teda o výklad ústavy, ktorý bude platný voči všetkým,“ uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Vecne a odborne

Ako ďalej dodal, tento postup môže byť nápomocný aj pre samotnú činnosť generálneho prokurátora, a preto slová Maroša Žilinku o dlhodobom zneisťovaní verejnosti o zákonnosti jeho postupu zo strany prezidentky nemajú s realitou nič spoločné.

Zároveň zdôraznil, že prezidentka sa k téme využívania paragrafu 363 vždy stavala vecne a odborne a k možnosti podania disciplinárneho návrhu na generálneho prokurátora sa vyjadrovala iba v spojitosti s otázkami novinárov.

Osobná rovina

V prípade aktuálneho podania na ústavný súd ide predovšetkým o vyriešenie spornej ústavnoprávnej otázky, či môže generálny prokurátor odmietnuť prezidentke poskytnúť svoje rozhodnutia pre výkon jej právomocí.

„Napriek zjavne osobnej rovine zo strany generálneho prokurátora sa prezidentka k mnohým výzvam na podanie disciplinárneho návrhu stavia vecne a bez argumentov tomuto tlaku nepodľahla. Akýkoľvek záujem o živé kauzy prezidentka dôrazne odmieta,“ dodal Strižinec.

Zuzana Čaputová 23. marca tohto roka oficiálne požiadala generálnu prokuratúru o všetky rozhodnutia, ktorými vyhovela alebo nevyhovela návrhom obvinených na zrušenie obvinenia podľa paragrafu 363.

Žilinka jej odmietol takéto informácie poskytnúť. Zdôvodňuje to tým, že ústava nepriznáva prezidentke oprávnenie kontrolovať rozhodovaciu činnosť generálneho prokurátora v konkrétnych veciach.

Zároveň zdôraznil, že generálny prokurátor sa nezodpovedá hlave štátu, ale parlamentu. Čaputová sa preto 12. septembra obrátila na Ústavný súd SR, žiada o výklad ústavy.

Viac k témam: Generálny prokurátor SR, Paragraf 363 Trestného poriadku, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Čaputová odmieta obvinenia zo strany Žilinku, jeho slová o zneisťovaní verejnosti nemajú nič spoločné s realitou © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*