Čelíme kolapsu humanitárneho systému, povedal Guterres a situácia v Pásme Gazy sa zhoršuje do katastrofy

7. decembra 2023

7.12.2023 (SITA.sk) – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres povedal jej Bezpečnostnej rade, že vojna medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas „môže zhoršiť existujúce hrozby pre medzinárodný mier a bezpečnosť“. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Kolaps humanitárneho systému

Guterres uplatnil zriedkavo používaný článok 99 Charty OSN, ktorý mu umožňuje „upozorniť Bezpečnostnú radu na akúkoľvek záležitosť, ktorá podľa jeho názoru môže ohroziť udržanie medzinárodného mieru a bezpečnosti“. Bezpečnostnej rade pritom povedal, že „čelíme vážnemu riziku kolapsu humanitárneho systému“.

Hrozba pre svetový mier

„Situácia sa rýchlo zhoršuje do katastrofy s potenciálne nezvratnými dôsledkami pre Palestínčanov a pre mier a bezpečnosť v regióne,“ napísal jej v liste. Následne prízvukoval, že „takémuto výsledku sa treba za každú cenu vyhnúť“.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Na Guterresove vyjadrenia ostro reagoval izraelský minister zahraničných vecí, uvádza spravodajský portál BBC. Eli Kohen sa vyjadril, že Guterresove pôsobenie na čele OSN je „hrozbou pre svetový mier“. Výzvy na prímerie v Pásme Gazy podľa neho „predstavujú podporu Hamasu“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Generálny tajomník OSN, Hamas, Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Čelíme kolapsu humanitárneho systému, povedal Guterres a situácia v Pásme Gazy sa zhoršuje do katastrofy © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*