Českí poslanci by po novom mohli za absencie na rokovaniach prísť až o polovicu platu

4. januára 2019

PRAHA 4. januára (WebNoviny.sk) – Až o päťdesiat percent denného platu by v budúcnosti mohli prísť českí poslanci za neopodstatnenú absenciu v Snemovni.

Jej predseda Radek Vondráček (ANO) pripravuje návrh zmien rokovacieho poriadku, ktoré by mali zlepšiť účasť poslancov na rokovaniach. „Predpokladám, že prvé čítanie prebehne v prvom polroku tohto roka,“ uviedol pre MF DNES.

Za absencie by mali prísť o príjem

Od 20. novembra 2017, teda od začiatku ustanovujúcej schôdze, dorazilo do Snemovne 2540 poslaneckých ospravedlneniek z rokovania. Rokovacích dní pritom doteraz bolo len deväťdesiat.

Zistila to MF DNES, keď mapovala neprítomnosť poslancov v Snemovni, o ktorej sa v závere roka rozhorela na českej politickej scéne vášnivá diskusia.

Podľa zákona poslanec nemá nárok na polovicu platu a náhrad, ak sa v danom mesiaci bez riadneho ospravedlnenia nezúčastnil dvoch rokovacích dní Snemovne či výboru a komisie.

Ak by bez ospravedlnenia chýbal viac ako štyri dni, mal by prísť o celý príjem. Nič také sa ale nedeje. „V zákone chýba určenie, ktorý orgán sa tým má zaoberať,“ vysvetľuje situáciu Vondráček.

Možné ospravedlnenia

Podľa nového pravidla by uznateľné dôvody pre ospravedlnenie súviseli predovšetkým s výkonom mandátu poslanca (napríklad výjazdové zasadnutie výborov, vyslanie výborov do zahraničia).

V tejto chvíli dokončujeme pracovnú verziu návrhu, zaoberáme sa aj tým, ktorý orgán Snemovne bude poverený kontrolou ospravedlneniek a možným postihom. Presadzujem, aby bol v tomto prípade poslancovi znížený jeho denný plat o 50 percent,“ povedal.

Kontrolu nad dochádzkou poslancov by mohol prevziať mandátový a imunitný výbor. „To sú ale detaily, ktoré ešte dolaďujeme,“ dodal súčasný šéf Poslaneckej snemovne.

Viac k témam: český parlament, plat, poslanci, Poslanecká snemovňa českého parlamentu
Zdroj: Webnoviny.sk – Českí poslanci by po novom mohli za absencie na rokovaniach prísť až o polovicu platu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*