Dôchodca Jaromír pôjde do väzenia za teroristický útok, na železničnú trať zoťal niekoľko stromov

14. januára 2019

PRAHA 14. januára (WebNoviny.sk) – Český súd poslal na štyri roky za mreže dôchodcu, ktorý v roku 2017 zoťal stromy na železničnú trať a spôsobil dve vlakové nehody, pričom na mieste nechal letáky s cieľom vyvolať strach z islamu a migrantov.

Nekonal v náhlom zatmení mysle

Sudca tiež Jaromírovi Baldovi nariadil ochranné psychiatrické liečenie a prepadnutie jeho počítača a tlačiarne. Podľa sudcu Jiřího Wažika, ktorého cituje spravodajský portál iDNES.cz, senior nekonal v náhlom zatmení mysle, no nekonal však ani v priamom úmysle zabiť cestujúcich, čo uznal v jeho prospech.

Verdikt zodpovedá konečnému návrhu štátneho zástupcu Martina Bílého, podľa ktorého sa Balda dopustil teroristického útoku a hrozieb. Štvorročný trest, ktorý je o rok nižší ako spodná zákonom stanovená hranica, mu navrhol s ohľadom na posudok psychiatra a psychológa, podľa ktorých mal zníženú príčetnosť.

Chcel vyvolať odpor k migrantom

Podľa psychiatra Vlastimila Tichého dôchodca trpí organicky podmienenou poruchou osobnosti. Navrhol mu ochrannú liečbu ambulantnou formou a ak by sa jej vyhýbal, hrozila by mu nariadená hospitalizácia na psychiatrii.

Dôchodcu z teroristického útoku a vyhrážania sa teroristickým trestným činom, za ktoré hrozí päť až 15 rokov väzenia, obžalovalo Pražské vrchné zastupiteľstvo. Balda minulý týždeň v pondelok počas súdneho pojednávania obvinenie odmietol s tým, že chcel len vyvolať odpor k migrantom.

Viac k témam: nehoda vlaku, súd, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Dôchodca Jaromír pôjde do väzenia za teroristický útok, na železničnú trať zoťal niekoľko stromov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*