Dohoda medzi Košicami a EEI je možná, spoločnosť je ochotná odpredať parkovacie automaty

25. januára 2019

KOŠICE 25. januára (WebNoviny.sk) – Po poslednom rokovaní medzi mestom Košice a spoločnosťou EEI s.r.o., Bratislava vo veci urovnania vzájomných vzťahov v oblasti parkovania v Košiciach došlo k istému posunu.

Ako v piatok informoval mimoriadny splnomocnenec mesta Košice pre rokovanie Henrich Burdiga, EEI je ochotná dohodnúť sa, aby mesto Košice mohlo prevziať jestvujúce parkovacie automaty, závorové parkoviská a vybudované parkovacie miesta.

„Z pohľadu mesta ide o investície, ktoré sa reálne vybudovali. Súhlas s takouto alternatívou už vyjadril aj primátor mesta Jaroslav Polaček. Cenu za túto transakciu by po dohode oboch strán mohol stanoviť nezávislý znalec,“ povedal Burdiga.

Košičania nemajú byť rukojemníkmi problému

Zatiaľ sa však obe strany nedohodli na tom, aby EEI poskytla mestu register užívateľov rezidentských parkovacích kariet, ktoré vydávala v uplynulých rokoch.

„Snažíme sa presadiť rozdelenie celého problému do viacerých etáp. Jednou je téma prevzatia parkovacieho systému (závorové parkoviská, parkovacie automaty, vybudované parkovacie miesta), druhou oblasťou sú viaceré komplikované právne otázky v súvislosti s prípadnou náhradou škody, ktorú si od mesta nárokuje EEI. Pre mňa je však prioritou, aby Košičania neboli rukojemníkmi problému, ktorý sme jednoznačne „zdedili“ po predchádzajúcom vedení mesta,“ skonštatoval Burdiga. Termín ďalšieho stretnutia expertných skupín je naplánovaný na druhý februárový týždeň.

Tlak verejnosti dospel k zmene nariadenia

Platené parkovanie v Košiciach až do roku 2022 mala spravovať bratislavská súkromná parkovacia spoločnosť EEI. Po tom, ako začala prevádzkovať platené parkoviská v desiatich ďalších rezidentských lokalitách, sa zdvihla veľká vlna odporu Košičanov, ktorá vyvrcholila petíciou. Až 17 000 ľudí žiadalo, aby mesto ukončilo zmluvný vzťah s EEI a prevzalo parkovanie do svojej réžie.

Pod tlakom verejnosti mestské zastupiteľstvo v septembri minulého roku schválilo novelizované všeobecne záväzné nariadenie č. 157 o parkovaní v Košiciach, v ktorom sa okrem iného hovorí, že od 1. januára 2019 preberá parkovanie do svojich rúk mesto.

Medzitým EEI i Košice podali viaceré súdne žaloby, pričom EEI požadovala za odstúpenie od zmluvy približne 7 miliónov eur. Mesto však túto čiastku zaplatiť nechce, lebo podľa jeho právneho názoru je zmluva od začiatku neplatná. Zároveň sa však mesto Košice a spoločnosť EEI snažia mimosúdne dohodnúť.

Viac k témam: parkovací systém, parkovanie, spoločnosť EEI s.r.o.
Zdroj: Webnoviny.sk – Dohoda medzi Košicami a EEI je možná, spoločnosť je ochotná odpredať parkovacie automaty © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*