Dve batérie nemeckého systému Patriot zo Slovenska posilnia ochranu samitu NATO vo Vilniuse

27. mája 2023

27.5.2023 (SITA.sk) – Dve batérie nemeckého systému Patriot zo Slovenska posilnia ochranu samitu NATO vo Vilniuse v Litve. Ako ďalej v tlačovej správe informovalo ministerstvo obrany, ide o vopred konzultované rozhodnutie, ktoré padlo na základe efektivity využitia spojeneckých systémov tam, kde sú aktuálne najviac potrebné.

Vyhodnotenie bezpečnostnej situácie

Litva nedisponuje vlastnými kapacitami na splnenie takejto úlohy a taktiež na jej území nepôsobia iné členské krajiny NATO v takej miere, ako pri ochrane Slovenska.

Minister obrany Martin Sklenár tvrdí, že preskupovanie techniky je prirodzenou súčasťou vývoja a zodpovedného vyhodnotenia bezpečnostnej situácie.

„Rovnako, ako bola na jar minulého roka spojencami výrazne a najmä urýchlene posilnená ochrana vzdušného priestoru Slovenska, je v súčasnosti aktuálnou potreba nasadiť spojenecké systémy vo Vilniuse,“ uviedol.

Vzdušný priestor je prioritou

Zdôraznil, že zabezpečenie ochrany slovenského vzdušného priestoru je prioritou.

„Okrem existujúcich slovenských prostriedkov tu bude naďalej pôsobiť aj taliansky systém SAMP/T, ako aj prostriedky protivzdušnej obrany Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Lešti,“ informoval.

V priebehu niekoľkých týždňov by mal na Slovensko doraziť aj systém MANTIS, ktorý Slovensku daruje Nemecko. MANTIS bude podľa rezortu obrany chrániť infraštruktúru na východe Slovenska.

Viac k témam: Protiraketový systém Patriot, Summit NATO, Systém protivzdušnej obrany MANTIS, systém protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba
Zdroj: SITA.sk – Dve batérie nemeckého systému Patriot zo Slovenska posilnia ochranu samitu NATO vo Vilniuse © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*