Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, obsahujú olovo aj ortuť (foto)

10. decembra 2019

10.12.2019 (Webnoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii. Ide o výrobky na čistenie pokožky, farby na permanentný make up, sérum na rast rias a výrobky na bielenie pokožky. Ako agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z Komunikačného referátu ÚVZ SR, výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Litve, Nemecku, Fínsku a v Nórsku. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Nebezpečné výrobky

Na výrobku na čistenie pokožky „Mravčí lieh“ Muravjinyj spirt – Ants spirits z Ruskej federácie je uvedená informácia, že obsahuje látku – formic acid v koncentrácii 1,4 percenta, pričom maximálna povolená koncentrácia v použiteľnom výrobku je 0,5 percenta.

Výrobok na čistenie pokožky Bornaja kislota – Boric acid 3 percentá alcohol z Ruskej federácie obsahuje nepovolenú látku – boric acid. Sérum na rast rias Eyelash Serum, značky abalico z Rakúska obsahuje látku Tafluprost ethyl amide. Výrobky nie sú bezpečné, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Obsahujú aj olovo

Hygienici takisto upozorňujú na farby na permanentný make up. „Výrobok Pigment Color for Micropigmentation – permanent make-up, značky Mastor z neuvedenej krajiny pôvodu obsahuje látku o- anisidine, ktorá by sa nemala nachádzať vo výrobkoch na tetovanie. Zistené je aj prekročené povolené množstvo zinku vo výrobku. Farba na permanentný make up Micro pigment cosmetic color – permanent make-up ink, značky BioTouch z Číny obsahuje prekročené povolené množstvo polycyklických aromatických uhľovodíkov, vrátane benzo(a)pyrene a prekročené povolené množstvo kadmia a olova,“ vysvetlil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Plánujete pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu? Čomu sa nevyhnete

Vysokoškolské štúdium nie je jednoduché, čo si mnohí ľudia, ktorí si to nevyskúšali ani neuvedomujú. Spomeňte si na svoju maturitnú skúšku, ktorá bola vašou poslednou ...

Tieto farby na permanentný make up nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Objavili ortuť

Do systému RAPEX nahlásili aj nebezpečné výrobky na bielenie pokožky. Ide o výrobky Eleven Herbal ubtan with suncreen, značky Aneeza Cosmetics z Pakistanu, Rose cream z Libanonu, Whitening Anti-Freckle Pckage, značky Feique Rose z Číny, Beauty cream, značky Faiza z Pakistanu, Whitening cream značky Chandni z Pakistanu, Cream with lycopene, značky Beauty Clinic z Pakistanu, Beauty lotion, značky Faiza Beauty z Pakistanu, Creme de visage a l’huille d’Argan, značky Flori’s – Duo z Francúzska, Feique, značky Feique z Číny a Beauty cream, značky Nice Cosmetics Pakistan z Pakistanu.

V nich sa nachádza ortuť, čo je v rozpore s nariadení Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Zdroj: Webnoviny.sk – Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, obsahujú olovo aj ortuť (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*