Iniciatíva Za otvorenú justíciu kritizuje Suska za nedostatočnú transparentnosť pri hodnotení súdnej mapy, nepozdávajú sa jej ani výroky Fica

15. apríla 2024

15.4.2024 (SITA.sk) – Úspešné zavedenie súdnej mapy je podmienené aktívnym prístupom ministra spravodlivosti a sudcov. Uviedla to sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) v reakcii na vyjadrenia ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), ktorý sedem mesiacov od začiatku implementácie tvrdí, že neprináša očakávaný výsledok a na súdoch panuje chaos.

Ako ZOJ podotkla, výsledky zberu dát a informácií zo súdov však neboli zverejnené a známe je len to, že na súdoch urobili medzi sudcami a zamestnancami dobrovoľnú anketu, ktorá sa pýtala na ich názory na novú súdnu mapu. Podľa ZOJ takýto spôsob vyhodnocovania nespĺňa parametre objektívneho zisťovania dát a ide čisto o subjektívne pocity opýtaných.

Verejnosť by mala byť informovaná

„Vyhodnocovanie plnenia cieľov súdnej mapy by malo vychádzať z objektívnych podkladov zisťovaných odbornými útvarmi ministerstva spravodlivosti o fungovaní súdov v podmienkach novej súdnej mapy. Pre verejnú kontrolu súdnictva je súčasne dôležité, aby o týchto dátach bola informovaná aj verejnosť,“ vyhlásila ZOJ.

Dodala, že úspešnosť procesu implementácie na základe platného a účinného zákona a získanie finančných prostriedkov z plánu obnovy, ktoré sa viažu na zavedenie súdnej mapy, je podmienené aktívnym prístupom ministra spravodlivosti, predsedov súdov a sudcov a tiež prijímaním opatrení, ktoré vychádzajú z objektívnych dát a podkladov. To je podľa ZOJ potrebné po uplynutí primeranej doby od začiatku implementácie.

Vyjadrenia nebezpečné pre demokraciu

ZOJ súčasne pripomenula, že na tlačovej besede odvysielanej televíziou TA3 predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) a jeho poradcovia David Lindtner, Tibor Gašpar a minister Susko zintenzívnili politický tlak, aby predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta a predseda Súdnej rady SR Ján Mazák podali disciplinárne návrhy na sudcov najvyššieho súdu za ich rozhodovaciu činnosť a navrhli ich odvolať.

„Predseda vlády dokonca označil predsedu najvyššieho súdu v tejto súvislosti za farizeja a opätovne spochybnil riadne a náhodné prideľovanie trestných vecí sudcom na najvyššom súde,“ pripomína ZOJ s tým, že takéto verejné vyjadrenia sú nebezpečné pre demokraciu, pre nezávislý výkon súdnej moci a rešpekt verejnosti k súdnym rozhodnutiam. ZOJ žiada politikov, aby od takejto neprípustnej kritiky, politického tlaku a dehonestovania sudcov upustili.

„Pokiaľ je predseda vlády a minister spravodlivosti toho názoru, že sa konkrétni sudcovia dopustili disciplinárneho previnenia, nič nebráni ministrovi spravodlivosti využiť svoju právomoc a podať na týchto sudcov disciplinárny návrh,“ uzatvára ZOJ.

„Rozhodujúci faktor úspechu súdnej mapy: Zapojenie ministra spravodlivosti a sudcov do procesu implementácie“ sudcovská Iniciatíva Za otvorenú justíciu

Viac k témam: Minister spravodlivosti SR, Plán obnovy a odolnosti SR, Predseda Najvyššieho súdu SR, predseda Súdnej rady SR, Predseda vlády, Sudcovia, Súdna mapa, Súdna rada
Zdroj: SITA.sk – Iniciatíva Za otvorenú justíciu kritizuje Suska za nedostatočnú transparentnosť pri hodnotení súdnej mapy, nepozdávajú sa jej ani výroky Fica © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*