Knižnica v Stropkove získala financie na nákup informačného systému, pribudli aj stovky kníh

15. januára 2019

STROPKOV 15. januára (WebNoviny.sk) – Stropkovská knižnica pokračuje v obnove svojho knižničného fondu a v modernizácii. Z dvoch grantov získala financie na nákup kníh, ale aj informačného systému a výpočtovej techniky.

Knižnici sa po úspešnom projekte z roku 2017, vďaka ktorému v knižnici pribudli nové knihy za takmer 3 200 eur, podarilo uspieť v závere minulého roka aj s projektom na nákup kníh za viac ako 4 200 eur.

Zaujať chcú deti aj seniorov

Ako informoval vedúci odboru školstva Mestského úradu v Stropkove Tibor Kubička, projekt Nové knihy pre všetkých je zameraný na nákup literatúry pre širokú verejnosť, ktorú nepredstavujú len obyvatelia Stropkova, ale aj obyvatelia okolitých obcí v okrese Stropkov. Z grantu kúpili 430 nových kníh.

Pri výbere sa zohľadňovala široká škála používateľov knižnice a snažili sme sa vyhovieť ich požiadavkám a potrebám,“ uviedol Kubička. Projekt financuje Fond na podporu umenia sumou 4 000 eur, spoluúčasť mesta predstavuje ďalších 215 eur. Okrem novej literatúry pribudli vďaka týmto financiám aj tradičné tituly, ktoré v knižničnom fonde doteraz chýbali.

Vďaka tomu chceme formou zážitkovej práce s knihami, rôznymi besedami a rozprávkovými čítaniami u detí zvýšiť záujem o čítanie a našu knižnicu. V neposlednom rade chceme osloviť aj seniorov a prispieť tak ku skvalitneniu ich kultúrneho života,“ doplnil Kubička.

Nový informačný systém

Druhým z úspešných projektov je KIS Tritius zameraný na nákup novej výpočtovej techniky a nového knižnično-informačného systému Tritius. Vďaka nemu poskytne knižnica v tomto roku širokej verejnosti kvalitnejšie a modernejšie služby. Výška dotácie je 10-tisíc eur, mesto projekt financuje sumou vyše 600 eur.

Nový systém umožní skvalitniť služby knižnice a takisto sprístupní užívateľom potrebné informácie zo všetkých dostupných zdrojov. Systém Tritius spĺňa všetky naše a používateľské požiadavky na moderný, prehľadný a prispôsobivý systém. Ide o úplný knihovnícky systém, ktorý spája vlastnosti osvedčeného systému Clavius, ktorý je najrozšírenejším knihovníckym systémom na Slovensku a v Čechách, s modernou technológiou webovej aplikácie, ktorá má potenciál slúžiť v knižnici ďalšie desaťročia,“ uviedol Kubička.

Tritius dodržiava všetky medzinárodné formáty, pravidlá a normy, má moderný a prehľadný dizajn. V rámci používateľského konta má jednoduché vyhľadávanie, poskytne čitateľovi informácie o jeho výpožičkách, rezerváciách a poplatkoch.

S nákupom licencie na KIS Tritius súvisí aj nákup nového serveru a operačného systému nevyhnutného na jeho prevádzku. Knižnica tiež vďaka projektu dostane dve nové počítačové zostavy a ďalšiu potrebnú výpočtovú techniku.

Projekty Nové knihy pre všetkých a KIS Tritius podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Viac k témam: knihy, knižnica, knižničný fond
Zdroj: Webnoviny.sk – Knižnica v Stropkove získala financie na nákup informačného systému, pribudli aj stovky kníh © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*