Kolumbijská vláda chce s pomocou USA bojovať proti rekordnej produkcii koky v krajine

4. januára 2019

BOGOTA 3. januára (WebNoviny.sk) – Americký minister zahraničia Mike Pompeo je podľa vlastných slov „hlboko znepokojený“ nárastom produkcie koky v Kolumbii.

Obe krajiny sa preto dohodli, že sa do roku 2023 pokúsia znížiť produkciu tejto rastliny, z ktorej sa tam vyrába kokaín, o 50 percent. Pompeo o tom informoval po stretnutí s kolumbijským prezidentom Ivánom Duquem v Cartagene.

Duque sa Američanom poďakoval za podporu a povedal, že v roku 2018 zničili viac než 80-tisíc hektárov ilegálnej úrody koky. Ďalších 100-tisíc hektárov plánujú zlikvidovať aj v roku 2019. Prezident však zdôraznil, že potrebujú viac peňazí na to, aby presvedčili farmárov pestovať radšej legálne, avšak menej lukratívne plodiny.

Podľa nedávnej správy OSN dosiahol rozsah poľnohospodárskej pôdy využívanej na pestovanie koky v Kolumbii nebývalé rozmery. Krajina už roky bojuje proti výrobe a pašovaniu kokaínu, pričom Spojené štáty vláde v Bogote každoročne poskytujú 400 miliónov dolárov (351 miliónov eur), aby ju v týchto snahách podporili. Kolumbia je najväčší svetový producent kokaínu, pričom väčšina drog smeruje práve do Spojených štátov.

Viac k témam: drogy, Iván Duque, koka, Mike Pompeo, OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolumbijská vláda chce s pomocou USA bojovať proti rekordnej produkcii koky v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*