Komunisti v českej Snemovni pretlačili zdanenie cirkevných reštitúcií

23. januára 2019

PRAHA 23. januára (WebNoviny.sk) – Česká Snemovňa v stredu schválila zdanenie cirkevných reštitúcií. Predlohu komunistov podporili vládne ANO a ČSSD a opozičná SPD.

Zdanenie štátnych náhrad, ktoré dostávajú cirkvi za majetok nevydaný v reštitúciách, bolo jednou z podmienok, aby komunisti podporili vládu ANO a ČSSD. Štát by mal náhrady zdaniť podľa novely od januára 2020.

Za zdanenie hlasovalo 106 zo 172 prítomných poslancov. Ruky zdvihli poslanci ANO, sociálni demokrati, KSČM a SPD. Proti bolo 56 zákonodarcov z radov ODS, Pirátov, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutia STAN. Zrejme to ale nebolo posledné rokovanie o reštitúciách v pléne Snemovne. Je totiž veľmi pravdepodobné, že predlohu poslancom vráti Senát.

Reštitučný zákon počítal s tým, že cirkvi dostanú od štátu nehnuteľný majetok v hodnote zhruba 75 miliárd českých korún. Za nehnuteľnosti, ktoré sa podľa zákona nevydávali, majú cirkvi počas 30 rokov získať 59 miliárd, navyšovaných o infláciu.

Náhrady sú vyplácané od roku 2013. Zákon ale tiež fakticky znamená odluku cirkví od štátu. Doterajšie príspevky štátu na ich činnosť sa postupne znižujú až na nulu v roku 2030, informuje portál Novinky.cz.

Viac k témam: Poslanecká snemovňa českého parlamentu, reštitúcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Komunisti v českej Snemovni pretlačili zdanenie cirkevných reštitúcií © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*