Košice vyhlásili jubilejný ročník literárnej súťaže Šumenie pre žiakov základných škôl a gymnázií

21. januára 2019

KOŠICE 21. januára (WebNoviny.sk) – Žiaci základných škôl a osemročných gymnázií v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji sa môžu zapojiť do literárnej súťaže Šumenie.

Organizuje ju Občianske združenie (OZ) Úlet a hlavným partnerom 10. ročníka je Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov. Práve na štvornohých miláčikov sa totiž zameriava jubilejný ročník súťaže. Agentúru SITA o tom informovala koordinátorka súťaže Šumenie a podpredsedníčka OZ Úlet Jana Beerová.

Súťaž pre budúcich spisovateľov

Literárna súťaž Šumenie je určená pre žiakov a žiačky prvého aj druhého stupňa základných škôl a prislúchajúcich ročníkov osemročných gymnázií. Zapojiť sa môžu talentovaní budúci spisovatelia z Košického aj Prešovského samosprávneho kraja. Do súťaže je možné zasielať diela v dvoch literárnych formách – poézii a próze.

Sme veľmi radi, že môžeme vyhlásiť tento jubilejný, v poradí už desiaty ročník Šumenia. V priebehu rokov organizácie sa nám podarilo vytvoriť komunitu učiteľov a talentovaných žiakov z dvoch krajov, ktorí sa spolu stretávajú na slávnostnom vyhodnotení. Rovnako nás teší, že úlohy porotcov sa opäť radi zhostili slovenskí autori, s ktorými je skvelá spolupráca,” priblížila súťaž Alena Štrompová z OZ Úlet.

Iný pohľad na zvieratá

Porotcami 10. ročníka literárnej súťaže budú básnik Valentín Šefčík a hudobník, spevák a autor kníh pre detského čitateľa Zbyňo Džadoň, ktorého publikácia Lara a nebo patrí medzi Najkrajšie publikácie Slovenska za rok 2017 v rámci literatúry určenej pre deti a mládež. Hlavným partnerom literárnej súťaže sa v roku 2019 stalo občianske združenie Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov. Združenie sa venuje záchrane opustených a nechcených zvierat v útulku.

Po oslovení občianskym združením sme neváhali dlho nad tým, či sa chceme stať partnermi súťaže. Veríme, že sa nám aj prostredníctvom tejto súťaže a kontaktu s mládežou podarí ďalej šíriť myšlienky našej práce a predovšetkým to, že pes nie je vec či hračka. Tešíme sa na práce žiakov, keďže súťažné témy im možno poskytnú aj iný pohľad na štvornohých chlpáčov, než ako na nich nazerali doteraz,” vyjadrila sa predsedníčka združenia Romana Šerfelová.

Uzávierka 10. ročníka je v piatok 8. februára. Do tohto dátumu môžu žiaci zasielať svoje práce, ktoré musia byť napísané v rámci jednej z dvoch súťažných tém – Život pod psa alebo Človek, najlepší priateľ psa. Bližšie informácie o súťaži a jej pravidlách sú uvedené na www.ulet.sk/sumenie.

Viac k témam: osemročné gymnáziá, slovenská základná škola, spisovateľ, súťaž
Zdroj: Webnoviny.sk – Košice vyhlásili jubilejný ročník literárnej súťaže Šumenie pre žiakov základných škôl a gymnázií © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*