Kresák nebude hlasovať pri voľbe ústavných sudcov, prekvapili ho výzvy mimovládnych organizácií

22. januára 2019

BRATISLAVA 22. januára (WebNoviny.sk) – Poslanec Národnej rady SR a zároveň kandidát na post ústavného sudcu Peter Kresák (Most-Híd) nebude pri voľbe nových sudcov hlasovať. Potvrdil to v utorok v parlamente počas zasadnutia ústavnoprávneho výboru.

Morálne zásady

Podľa jeho slov ho prekvapili výzvy niektorých mimovládnych organizácií, ktoré vyzývali jeho aj šéfa strany Smer-SD Roberta Fica, aby sa na voľbe sudcov nezúčastnili.

Podľa Kresáka je to otázka morálnych zásad každého z kandidátov a svoje rozhodnutie nehlasovať považuje za logické a normálne. „Je to normálne, že nebudem hlasovať. Ide o otázku morálnych zásad,“ uviedol Kresák.

Zatiaľ nie je známe, ako sa v tomto prípade rozhodne Robert Fico. Národná rada SR bude v priebehu februára voliť 18 uchádzačov o post ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Noví sudcovia a sudkyne budú od zloženia sľubu vykonávať svoje funkcie najbližších dvanásť rokov.

Základné predpoklady

Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Uchádzači musia spĺňať aj základné predpoklady, napríklad dosiahnuté právne vzdelanie či odbornú prax v trvaní 15 rokov. Výbor bude tieto náležitosti posudzovať po verejnom vypočutí. Ústavný súd SR je jednou z najdôležitejších inštitúcií na Slovensku.

Nominovaní sú Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk.

Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher a Robert Fico.

Viac k témam: Ústavný súd Slovenskej republiky, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Kresák nebude hlasovať pri voľbe ústavných sudcov, prekvapili ho výzvy mimovládnych organizácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*