Krištúfková bojuje za to, aby bolo zabitie psov za účelom konzumácie alebo výroby masti protizákonné

18. januára 2023

18.1.2023 (Webnoviny.sk) – Poslankyňa Národnej rady SR Petra Krištúfková (Sme rodina) predkladá na najbližšiu schôdzu parlamentu novelu Trestného zákona, ktorá má upraviť skutkovú podstatu trestného činu usmrtenia spoločenského zvieraťa.

Ako uviedla v tlačovej správe, návrh reaguje na mnohé prípady, keď došlo k zabitiu zvierat, najmä psov, v dôsledku výroby tzv. psích mastí.

Konzumácia či výroba mastí

Aktuálny Trestný zákon podľa koaličnej poslankyne umožňuje stíhať páchateľa za týranie, ale nerieši, keď sa s protiprávne usmrteným spoločenským zvieraťom, napríklad psom či mačkou, ďalej nakladá, a to na účely spracovania jeho ostatkov na priamu konzumáciu a výrobu masti.

„Takéto konanie nie je možné v súčasnosti definovať ako trestný čin, ale iba ako podozrenie z priestupku, preto sme sa rozhodli upraviť Trestný zákon tak, aby toto konanie bolo považované za trestný čin ako usmrtenie spoločenského zvieraťa bez primeraného dôvodu,“ vysvetlila Krištúfková.

znak spáchania činu na zvierati

Návrh podľa poslankyne reflektuje aj potrebu zabezpečenia zvýšenej trestnoprávnej ochrany zvierat, ktoré sú používané na liečebné, športové alebo rekreačné účely.

„V právnom poriadku SR má zviera postavenie živého tvora, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami, vyššiu právnu ochranu je mu však možné poskytovať najmä vtedy, ak plní také úlohy, ktoré slúžia na telesný a duševný rozvoj človeka. Preto sme sa rozhodli do Trestného zákona doplniť aj znak spáchania činu na zvierati používanom na liečebné, športové alebo rekreačné účely, aby sme tieto zvieratá lepšie ochránili pred ich prípadným týraním, resp. utýraním,“ dodala Krištúfková.

Viac k témam: Novela Trestného zákona, Ochrana zvierat, Psy, Trestný zákon, Týranie zvierat
Zdroj: Webnoviny.sk – Krištúfková bojuje za to, aby bolo zabitie psov za účelom konzumácie alebo výroby masti protizákonné © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*