Lajčák ako predseda OBSE navštívil Ukrajinu, chce zmenšiť utrpenie ľudí zasiahnutých konfliktom

15. januára 2019

KYJEV 15. januára (WebNoviny.sk) – Čo môže Slovensko ako predsednícka krajina Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) urobiť pre odblokovanie politického procesu medzi Ukrajinou a Ruskom a čo môže urobiť preto, aby sa zmenšilo utrpenie ľudí, ktorí sú zasiahnutí konfliktom, boli dve hlavné otázky, ktoré sa pýtal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák počas svojej utorkovej návštevy v Kyjeve. Lajčák ako úradujúci predseda OBSE išiel na Ukrajinu na svoju prvú návštevu v tejto funkcii, v stredu ho čaká návšteva línie kontaktu.

Dohoda o rekonštrukcii

Utorkové rokovania s politickými predstaviteľmi vrátane premiéra Volodymyra Hrojsmana označil za detailné a konkrétne. Ukrajinská strana poskytla zoznam vecí, kde si myslí, že by sa dal dosiahnuť pokrok, respektíve je pripravená urobiť ústupky, informoval v utorok novinárov Lajčák na pôde OBSE v Kyjeve.

„V stredu sa stretneme s ľuďmi, ktorí sú týmto konfliktom dotknutí. Budú ma zaujímať ich názory. Vo februári idem do Moskvy a poznatky z tejto ukrajinskej cesty mi pomôžu,“ dodal minister s tým, že Slovensko má ako sused Ukrajiny zjavný záujem na tom, aby to bola bezpečná krajina.

V stredu Lajčák navštívi aj jediný most pre peších v Luhanskej oblasti, ktorý je poškodený a želá si, aby sa podarilo dosiahnuť dohodu o rekonštrukcii. To je zároveň podľa ministra príklad toho, ako konkrétne pomôcť konkrétnym ľuďom.

Audit Minských dohôd

V utorok  zaznel podľa ministra celý rad konkrétnych vecí týkajúcich sa napríklad auditu Minských dohôd, aby sa ukázalo, ktorá strana čo plní a neplní.

„Hovorili sme detailne o výmene zajatcov, o tom, kde by sa mandát pozorovateľskej misie OBSE mohol posilniť,“ špecifikoval dnešné rozhovory. V rozhovoroch s ukrajinskými politikmi zdôraznil záujem medzinárodného spoločenstva, aby prezidentské aj parlamentné voľby boli organizované tak, aby to zodpovedalo všetkým štandardom, aby voľby nemohli byť spochybniteľné.

Viac k témam: Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk – Lajčák ako predseda OBSE navštívil Ukrajinu, chce zmenšiť utrpenie ľudí zasiahnutých konfliktom © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*