Maďarská prezidentka rezignuje a odchádza z verejného života, rozhodnutie prišlo po viac ako týždni protestov verejnosti (foto)

10. februára 2024

10.2.2024 (SITA.sk) – Maďarská prezidentka Katalin Nováková rezignovala na svoj post po protestoch verejnosti po tom, ako udelila milosť odsúdenému zo spolupáchateľstva v prípade sexuálneho zneužívania detí. Nováková v sobotňajšom televíznom prejave oznámila, že odchádza z funkcie hlavy štátu, ktorú zastávala od roku 2022.

Milosť ľudí znepokojila

Rozhodnutie maďarskej prezidentky o odstúpení prišlo po viac ako týždni protestov verejnosti, keď vyšlo najavo, že Nováková v apríli minulého roka udelila milosť odsúdenému za zakrývanie prípadov sexuálneho zneužívania detí v štátnom detskom domove. „Udelila som milosť, ktorá mnohých ľudí prekvapila a znepokojila,“ povedala v sobotu odstupujúca prezidentka.

Nováková bola kľúčovým spojencom maďarského premiéra Viktora Orbána a bývalou podpredsedníčkou maďarskej vládnej strany Fidesz. „Na základe žiadosti o milosť a dostupných informácií som sa v apríli minulého roka rozhodla pre udelenie milosti v presvedčení, že odsúdený nezneužil zraniteľnosť detí, ktoré mu boli zverené,“ povedala v sobotu prezidentka.

Nulová tolerancia voči pedofílií

„Urobila som chybu, pretože rozhodnutie o milosti a jej nedostatočné odôvodnenie dokázali vyvolať pochybnosti o nulovej tolerancii voči pedofílii,“ uviedla.

Z verejného života odchádza aj predstaviteľka Fideszu Judit Vargová, ktorá ako maďarská ministerka spravodlivosti milosť schválila. Očakávalo sa, že Vargová bude líderkou kandidátov strany Fidesz za členov Európskeho parlamentu vo voľbách, ktoré budú v lete tohto roka. V sobotu však Vargová na Facebooku oznámila, že preberá politickú zodpovednosť a „odíde z verejného života“.

Viac k témam: Maďarská prezidentka, Maďarský premiér, Odstúpenie z funkcie, Sexuálne zneužívanie detí, Udelenie milosti
Zdroj: SITA.sk – Maďarská prezidentka rezignuje a odchádza z verejného života, rozhodnutie prišlo po viac ako týždni protestov verejnosti (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*