Minister Lajčák rokoval s ministerkou zahraničných vecí Lichtenštajnského kniežatstva Auréliou Frickovou

17. januára 2019

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes rokoval vo Vaduze so svojou rezortnou kolegyňou, ministerkou zahraničných vecí, spravodlivosti a kultúry Lichtenštajnského kniežatstva Auréliou Frickovou.

Diplomatické vzťahy

Rokovaniu dominovali témy bilaterálnej spolupráce, aktuálne otázky európskej agendy a medzinárodnej spolupráce. Partneri zhodnotili dekádu fungovania vzájomných vzťahov a konštatovali ich vynikajúcu úroveň a silné partnerstvo, ktoré sa pretavuje aj do spolupráce v medzinárodných organizáciách, najmä v systéme OSN a podpore efektívneho multilateralizmu.

„Naše vzťahy sú prospešné pre obe strany a budeme sa snažiť o ich ďalší rozvoj, napríklad aj v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE),“ podčiarkol slovenský minister.

Stretnutie sa konalo v jubilejnom roku, keď kniežatstvo oslavuje 300. výročie svojho vzniku a zároveň si spoločne pripomíname 10. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Lichtenštajnskom. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Akademická sféra

Ministri zhodnotili aj vývoj v európskej politike. Lichtenštajnsko ako člen Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Schengenu je úzko prepojené s EÚ v rámci jednotného trhu, čo predstavuje spoločné výzvy, vrátane migračnej agendy a brexitu. Lajčák ocenil participáciu Lichtenštajnska v tzv. EHP finančnom mechanizme s tým, že granty EHP podporujú naše bilaterálne vzťahy.

„Konkrétne s Lichtenštajnskom uskutočňujeme v súčasnosti projekty v akademickej sfére v oblasti stavebníctva a architektúry, v minulosti prispeli tieto granty na rekonštrukciu Zámku v Holíči,“ uvádza ministerstvo zahraničia.

Osobitnú pozornosť partneri venovali aj prioritám slovenského predsedníctva v OBSE, s dôrazom na identifikáciu prienikov možnej posilnenej spolupráce v aktivitách a projektoch zameraných najmä na rešpektovanie ľudských práv a základných slobôd. Lichtenštajnsko je celosvetovým lídrom boja proti beztrestnosti a v súčasnosti štartuje v súvislosti s plnením OSN stanovených cieľov trvalo udržateľného rozvoja (SDG´s) novú iniciatívu boja proti modernému otroctvu a obchodovaniu s ľuďmi.

Spomínané ciele

Ako ďalej informuje tlačová správa, téme cieľov trvalo udržateľného rozvoja sa venoval minister Lajčák vo svojom dnešnom vystúpení na konferencii v lichtenštajnskom meste Schaan. Išlo o druhý ročník fóra s názvom “Lichtenštajnský dialóg pre rozvoj” venovanému modernej ekonomickej rozvojovej pomoci – inovatívnym partnerstvám podnikania a filantropie.

Na podujatí vystupujú inšpiratívni lídri, predstavitelia biznisu a generácie Y, ktorí zdieľajú svoje názory na kľúčové otázky týkajúce sa SDG’s. Lajčák sa s nimi podelil so svojimi skúsenosťami zo svojho nedávneho pôsobenia na poste predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN. Zároveň ocenil prínos účastníkov dnešnej konferencie k napĺňaniu spomínaných cieľov, vrátane ich financovania.

Investovanie financií

V tejto súvislosti vyzdvihol, že podľa najaktuálnejšej štúdie spoločnosti Deloitte až 92 % predstaviteľov biznisu podporuje SDG’s. Dôležitou úlohou v tomto smere je nájsť spôsob, ako tieto finančné prostriedky čo najefektívnejšie využiť.

Aj za týmto účelom inicioval zo svojej predchádzajúcej pozície OSN zriadenie špeciálneho portálu v rámci UNCTAD, kde sa záujemcovia môžu dozvedieť, akým spôsobom a na aký účel možno investovať financie tak, aby mali čo najväčší dopad a zmysel.

Doterajšie skúsenosti ukazujú, že najlepšou platformou je OSN a šéf slovenskej diplomacie vyzval k intenzívnejšiemu napĺňaniu agendy 2030 aj na úrovni národných vlád. V tejto súvislosti vyzdvihol ako pozitívny príklad práve Lichtenštajnsko a jeho aktivity v rámci multilateralizmu.

Viac k témam: Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Lajčák rokoval s ministerkou zahraničných vecí Lichtenštajnského kniežatstva Auréliou Frickovou © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*