Minister vnútra Šutaj Eštok ignoruje zákony, podľa Kolíkovej je pre pomstu ochotný konať protizákonne

15. novembra 2023

15.11.2023 (SITA.sk) – Mestský súd opäť potvrdil ignoráciu zákona ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom pri postavení elitného vyšetrovateľa NAKA mimo služby. Uviedla to strana Sloboda a Solidarita (SaS), v reakcii na rozhodnutie o návrate do práce ďalšieho vyšetrovateľa, a to Štefana Mašinu.

Protizákonne konanie pre pomstu

„Opäť sa potvrdzujú naše slová, že minister vnútra je pre pomstu ochotný konať protizákonne. Opakovane hrubo odsudzujeme akékoľvek snahy o pomstu či zastrašovanie policajtov, ktorí vyšetrujú závažné korupčné kauzy,“ uviedla poslankyňa a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Poslanec Juraj Krúpa (SaS) vyhlásil, že Šutaj Eštok musí byť odvolaný.

„Tento človek neprijateľne ignoruje zákony a zákonne postupy. Postupuje svojvoľne a k tomu ešte aj útočí na nezávislosť súdov. Toto je neprijateľné,“ dodal Krúpa. SaS už na ministra vnútra podala aj trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Niekoľkonásobné porušenie

„Na protiprávne konanie sa budeme pýtať ministra vnútra na mimoriadnom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR,“ uzavrela SaS. V tejto súvislosti reagoval aj predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Uviedol, že je to ďalší dôkaz o zlyhaní ministra vnútra.

„Minister Šutaj Eštok je zrelý na uterák. Avizovali sme, že po hlasovaní o dôvere vláde navrhneme jeho odvolanie. Stále viac sa potvrdzuje, že tento postup je odôvodnený,“ vyhlásil Šimečka s tým, že hneď v prvých dňoch svojho pôsobenia vo funkcii niekoľkonásobne porušil zákon a nepomohlo mu ani vyhrážanie sa sudcovi. Ako doplnil, je neprijateľné, aby funkciu ministra vnútra zastával človek, ktorý hneď po nástupe urobí toľko závažných prešľapov.

„Šutaj Eštok by sa mal radšej vyhnúť svojmu odvolávaniu a z funkcie odstúpiť sám,“ uzavrel predseda PS. Mestský súd Bratislava IV vydal neodkladné opatrenie, že minister vnútra pochybil aj pri postavení mimo služby vyšetrovateľa Štefana Mašina. Na jeho odstavenie minister nezískal súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov.

Viac k témam: Exministerka spravodlivosti, Minister vnútra SR, Predseda hnutia Progresívne Slovensko, Trestné oznámenie, Vyšetrovatelia NAKA
Zdroj: SITA.sk – Minister vnútra Šutaj Eštok ignoruje zákony, podľa Kolíkovej je pre pomstu ochotný konať protizákonne © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*