Ministerstvo obrany ide modernizovať staré tanky a po roku 2025 nakúpi nové

7. januára 2019

BRATISLAVA 7. januára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo obrany SR bude postupne modernizovať tanky, ktorými v súčasnosti disponujú Ozbrojené sily SR.

Potvrdil to pre agentúru SITA minister obrany Peter Gajdoš (SNS), ktorý však nespresnil dátum, kedy by mal rezort začať s modernizáciou. Odvoláva sa na Dlhodobý plán rozvoja obrany.

Projekt nákupu tankov

Podľa ministra v budúcnosti rezort nakúpi aj nové tanky, ktoré budú súčasťou ťažkej mechanizovanej brigády. Bude mať sedem práporov, z toho jeden práve tankový.

Brigáda má byť pripravená do konca roka 2030 na základe požiadavky Severoatlantickej aliancie (NATO). Projekt nákupu tankov by mal odštartovať podľa ministra v priebehu rokov 2024, respektíve 2025 s realizáciou obstarania po roku 2026. “Staré tanky, ktoré máme, zmodernizujeme,“ potvrdil minister.

Pribudnú aj pozorovacie prístroje

Gajdoš doplnil, že v rámci modernizácie tankov pribudnú najmä pozorovacie prístroje tak, aby tanky mohli plniť úlohy ťažkej mechanizovanej brigády. Úplne nové tanky by mali pribudnúť vojakom po roku 2025.

S obstaraním tankov podľa ministra počíta aj Dlhodobý plán rozvoja Ozbrojených síl SR. Dovtedy však budú na Slovensku minimálne dvoje riadne parlamentné voľby a nie je jasné, či v tomto trende bude nová vládna garnitúra pokračovať.

Viac k témam: Armáda SR, minister obrany SR, Ministerstvo obrany SR, NATO, Ozbrojené sily SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo obrany ide modernizovať staré tanky a po roku 2025 nakúpi nové © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*