Na dianie vo Venezuele reaguje nielen generálny tajomník OSN, o situácii rokuje aj španielsky premiér

24. januára 2019

CARACAS 24. januára (WebNoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) vyzval na dialóg o súčasnom dianí vo Venezuele, kde sa opozičný líder Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta. V tejto funkcii ho podporili viaceré latinskoamerické štáty a USA.

Nevyhnutný dialóg

António Guterres sa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose zároveň vyjadril, že by sa v tejto súvislosti malo predísť eskalácii. „Je absolútne nevyhnutné viesť dialóg, vyhnúť sa násiliu a predísť eskalácii,“ povedal Guterres.

Dianím vo Venezuele sa okrem iných zaoberá aj španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorý popri ekonomickom fóre v tejto veci rokuje s lídrami latinskoamerických štátov. Jeho kancelária informovala, že sa Sánchez neskôr telefonicky spojí aj so spomínaným Guaidóm.

Spravodlivé voľby

Španielsky minister zahraničia Josep Borrell vo štvrtok vyhlásil, že vláda venezuelského prezidenta Nicolása Madura je nelegitímna, odmietol však nasledovať ďalších svetových lídrov v podpore pre Guaidóa.

Nevieme ako, ale zabezpečíme slobodné a spravodlivé voľby vo Venezuele,“ povedal Borrell novinárom. Španielsko patrí medzi európske krajiny, ktoré dosiaľ podporovali medzinárodnú mediáciu medzi Madurovou administratívou a opozíciou.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk – Na dianie vo Venezuele reaguje nielen generálny tajomník OSN, o situácii rokuje aj španielsky premiér © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*