Na post ústavných sudcov je zatiaľ známych 14 kandidátov, je medzi nimi aj Švecová a Kresák

4. januára 2019

BRATISLAVA 3. január (WebNoviny.sk) – Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady SR zatiaľ doručili 14 mien, medzi nimi je napríklad predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová či poslanec Peter Kresák (Most-Híd). Pre agentúru SITA to potvrdil predseda parlamentného výboru Róbert Madej (Smer-SD).

Možnosť kandidatúry Fica nevyvrátil

Ten nepotvrdil, ale ani nevyvrátil možnosť, že sa o post ústavného sudcu bude uchádzať aj predseda Smeru-SD Robert Fico. Doterajšie mená kandidátov navrhli prevažne inštitúcie, právomoc navrhnúť uchádzačov má aj každý poslanec Národnej rady SR.

Okrem Švecovej či Kresáka sú zatiaľ medzi nominovanými aj Ján Šikuta, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Menoslov sa definitívne uzavrie 7. januára, pričom verejné vypočúvanie kandidátov sa začne na najbližšej schôdzi Národnej rady SR.

Kandidáti absolvujú verejné vypočutie

Sedem kandidátov navrhol dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda a šesť dekanka Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriela Dobrovičová. Šikuta, Duľa, Mesiarkinová a Sluk pôsobia na Najvyššom súde SR.

Šorl v súčasnosti pracuje na Okresnom súde v Prievidzi a viacerí kandidáti pôsobia na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Medzi menami je aj advokát, exekútor či prokurátor.

Všetci kandidáti musia následne absolvovať verejné vypočutie pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR, z ktorého bude vyhotovený aj audio či videozáznam. Na vypočutí sa môže zúčastniť aj prezident Slovenskej republiky.

Slovensko čaká vo februári masívna výmena ústavných sudcov, keď sa ich vymení deväť z celkového počtu 13, vrátane predsedu. Národná rada SR podľa v súčasnosti platných pravidiel zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

Uchádzačom stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Ešte na jeseň minulého roka v parlamentne neprešiel vládny návrh ústavného zákona z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý mal upraviť súčasné podmienky voľby ústavných sudcov.

Viac k témam: Daniela Švecová, Najvyšší súd SR, Peter Kresák, Róbert Madej, súdnictvo, Ústavný súd SR, voľby ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Na post ústavných sudcov je zatiaľ známych 14 kandidátov, je medzi nimi aj Švecová a Kresák © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*