Novela tlačového zákona je nevyhnutná, tvrdí Danko a návrh chce ešte rozšíriť

18. januára 2019

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Zámer predsedu Národnej rady (NR) SR a predsedu SNS Andreja Danka rozšíriť návrh novely tlačového zákona poslancov Smeru-SD o právo na odpoveď na komentáre a glosy v piatok médiám potvrdil hovorca predsedu NR SR Tomáš Kostelník.

Nevyhnutný zákon

Ako povedal v piatok v parlamente médiám, „podľa slov predsedu Národnej rady SR Andreja Danka Slovensko, žiaľ, dospelo do takého stavu, že je takýto zákon nevyhnutný. Navyše ten návrh sa má rozšíriť aj o komentáre a glosy.“ Podľa Kostelníka pôjde pritom o komentáre publikované v médiách, nie o „slobodné komentáre, ktoré sú na internete“.

„Inde vo vyspelých štátoch alebo v Európskej únii je podľa slov predsedu tento zákon samozrejmosťou,“ povedal ďalej Kostelník. Na novinársku otázku, či ide o tvrdenie založené na vyjadrení predsedu NR SR alebo vychádzajúce z tlačových zákonov viacerých krajín, hovorca predsedu parlamentu dodal, že vychádza z informácií, ktoré sú jemu dostupné.

Právo na odpoveď

Poslanci strany Smer-SD Dušan Jarjabek a Miroslav Číž chcú novelou tlačového zákona opätovne zaviesť právo na odpoveď ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008.

Ako píšu v dôvodovej správe k návrhu novely, „týmto návrhom zákona sa možnosti uplatnenia práva na odpoveď rozširujú v zmysle pôvodného znenia tlačového zákona. Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky.“

Podľa návrhu „ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur. Nárok na primeranú peňažnú náhradu možno uplatniť na súde“. Navrhujú, aby novela platila od 1. mája tohto roka.

Vybielené titulné strany

Zákon z roka 2008 kritizovala nielen opozícia, ale aj profesijné organizácie a medzinárodné inštitúcie. Na protest proti zákonu z dielne vtedajšej vládnej koalície (Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS) vyšli slovenské denníky v marci 2008 s vybielenými titulnými stranami.

Aktuálny návrh novely tlačového zákona označil pre SITA za jednoznačný krok späť člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry. Tvrdí, že média v súčasnosti dávajú politikom pri článkoch, ktoré sa ich môžu týkať, dostatok možností sa vyjadriť a “právo vyjadrovať sa ešte dodatočne je preto bezpredmetné“.

Podľa Múdreho ide o návrat „k smeráckemu zákonu z roku 2008. Ako ďalej pripomenul Múdry, v roku 2011 sa po dlhých rokovaniach na ministerstve kultúry dohodli novinári, vydavatelia, zástupcovia ministerstva kultúry a mediálni právnici na novele, „ktorá možné bezhraničné zasahovanie politikov do médií cez paragrafy o práve na odpoveď a opravu upravila podľa medzinárodných štandardov. Zákon novelizovaný v roku 2011 bol medzinárodne hodnotený ako moderný a zodpovedajúci dobe“.

Viac k témam: IPI Medzinárodný tlačový inštitút, SNS Slovenská národná strana, tlačový zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Novela tlačového zákona je nevyhnutná, tvrdí Danko a návrh chce ešte rozšíriť © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*