Novým kráľom Malajzie sa stal sultán Abdullah, bývalý monarcha ako prvý v histórii abdikoval

24. januára 2019

KUALA LUMPUR 24. januára (WebNoviny.sk) – Novým malajzijským kráľom sa stal sultán Abdullah Sultan Ahmad Shah z centrálneho štátu Pahang. Nahradí Muhammada V., ktorý začiatkom januára nečakane abdikoval po dvoch rokoch na tróne.

Dôvod jeho rozhodnutia nie je známy, spravil tak však po tom, čo sa v novembri údajne oženil s 25-ročnou bývalou ruskou kráľovnou krásy. Funkčné obdobie 49-ročného Muhammada V. malo trvať päť rokov a jeho abdikácia bola prvou v histórii Malajzie.

Jeho nástupcu vybrali na základe unikátneho rotujúceho systému uplatňovaného v tejto ázijskej monarchii. Sultán Abdullah je kľúčovou osobou vo viacerých medzinárodných športových organizáciách. Svojej novej funkcie sa ujme 31. januára na päťročné funkčné obdobie.

Malajzia je federálna konštitučná monarchia, v ktorej kráľa volia každých päť rokov spomedzi dedičných monarchov deviatich malajzijských štátov.

Viac k témam: abdikácia, kráľ Malajzie
Zdroj: Webnoviny.sk – Novým kráľom Malajzie sa stal sultán Abdullah, bývalý monarcha ako prvý v histórii abdikoval © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*