Obyvateľov okupovaných území Ukrajiny tvrdo nútia prijímať ruské občianstvo

16. novembra 2023

16.11.2023 (SITA.sk) – Kremeľ odštartoval rozsiahlu kampaň s cieľom prinútiť Ukrajincov na okupovaných územiach stať sa ruskými občanmi. Ak občianstvo neprijmú, odmietajú im poskytovať zdravotnú starostlivosť a obmedzujú im voľný pohyb.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vyplýva to z rozhovorov s utečencami, ktoré uskutočnila Európska vysielacia únia (EBU), aliancia verejnoprávnych médií vrátane BBC. Podľa respondentov Rusko na okupovaných územiach vedie neúprosnú proruskú propagandu, konštatuje portál BBC.

Ako v prieskume EBU uviedla utečenka Larysa, jednej jej priateľke, ktorá má cukrovku, neposkytli inzulín, kým nepožiadala o ruský pas. Iná jej kamarátka sa musela stať ruskou občiankou, aby si dala liečiť zlomenú ruku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

„Bez ruských pasov nevyplácajú dôchodky, neposkytujú potraviny a do úvahy neprichádzajú lekárske služby. Na cestách je veľa kontrolných stanovíšť. A vždy, keď vás zastavia, skontrolujú doklady a potom povedia nabudúce vám bez ruského pasu nedovolia prejsť,“ povedala ukrajinská utečenka Larysa.

Viac k témam: ruské občianstvo, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Obyvateľov okupovaných území Ukrajiny tvrdo nútia prijímať ruské občianstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*