Odvolací súd zmiernil trest pre Sekeru, ktorý vydieral maďarských študentov

22. januára 2019

BANSKÁ BYSTRICA 22. januára (WebNoviny.sk) – Odvolací senát o súdu v Banskej Bystrici v utorok zmiernil trest pre 62-ročného Milana Sekeru z Janovej Lehoty v okrese Žiar nad Hronom z dvoch na jeden rok podmienečne za vydieranie a obmedzovanie osobnej slobody. Sekera oba trestné činy spáchal v lete 2010 voči skupine maďarských študentov, ktorí chceli stanovať na jeho pozemku.

Aby odišli a zaplatili pokutu

Partia ôsmich mladých ľudí z Maďarska prišla v polovici júla 2010 na miesto zvané Stará huta pri Janovej Lehote. Rozložili si stany a urobili oheň, keď k nim prišiel Milan Sekera. Nevedel po maďarsky, oni zase po slovensky a snažili sa s ním komunikovať po anglicky.

Porozumeli, že chce, aby odišli a aby zaplatili pokutu, lebo sú na súkromnom pozemku a v poľovníckom revíri. Tvrdil, že je príslušníkom lesnej stráže, ale nepreukázal sa žiadnym dokladom a nemal ani na vozidle žiadne príslušné označenie.

Študenti privolali políciu

Sekera privolal svojho hosťa z Čiech, ktorý vedel po anglicky, a študentom vysvetlil, čo sa od nich chce. Turistom, ktorí chceli odísť pešo, to Sekera nedovolil. Naložil ich na korbu svojho auta a doviezol pred rodinný dom.

Tam došlo k ďalšej „komunikácii“ medzi Sekerom a študentmi, počas ktorej mu mladí Maďari zaplatili pokutu dvesto eur, ale doklad o tom nedostali. Následne Sekera odviezol skupinu mimo obce, odkiaľ privolali políciu.

V ruke mal poľovnícku pušku

Podľa študentov, ktorí vypovedali na polícii a neskôr na súde v maďarskom meste Vác, mal Sekera pri „komunikácii“ v ruke poľovnícku pušku. Nikoho ňou priamo neohrozoval, iba do jedného strčil pažbou, pretože boli blízko neho a myslel si, že ho chcú napadnúť. Po anglicky hovoriaci Sekerov hosť sa medzitým vrátil na posed a debata s maďarskými turistami bola opäť nezrozumiteľná.

Prokurátor žaloval Sekeru za zločiny vydierania a obmedzovania osobnej slobody. Za to mohol dostať trest najmenej štyri roky. Okresný súd v Žiari nad Hronom mu vzhľadom na priznanie, odstup času a okolnosti prípadu uložil podmienečný trest odňatia slobody na dva roky.

Voči tomu sa odvolal prokurátor i obžalovaný. Odvolací senát žalobcovi nevyhovel, ale trest pre Sekeru zmiernil z dvoch na jeden rok odňatia slobody podmienečne. Ponechal mu však povinnosť zaplatiť dvesto eur dievčine, ktorá ich dala Sekerovi ako pokutu.

Viac k témam: Krajský súd Banská Bystrica, študenti
Zdroj: Webnoviny.sk – Odvolací súd zmiernil trest pre Sekeru, ktorý vydieral maďarských študentov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*