Pamätník osloboditeľov v Trnave zostane na svojom pôvodnom mieste, proti presunu vznikla petícia

22. januára 2019

TRNAVA 22. januára (WebNoviny.sk) – Pamätník osloboditeľov v centre Trnavy zostane na svojom pôvodnom mieste, vedenie mesta s jeho premiestnením už definitívne neráta.

V tejto súvislosti bude podľa hovorcu trnavskej radnice Pavla Tomašoviča potrebné od základu prepracovať projekt rekonštrukcie Námestia SNP, pretože pôvodná projektová dokumentácie je v takomto prípade nepoužiteľná.

Rozpočet s novými nákladmi neráta

Rozpočet mesta však s nákladmi na novú projektovú dokumentáciu zatiaľ neráta. „Bude na rozhodnutí poslancov určiť priority a zapracovať projekt a následne rekonštrukciu do rozpočtu mesta v konkrétnom roku,“ dodal Tomašovič. Vedenie mesta chystalo rekonštrukciu Námestia SNP, ktorá predpokladala premiestnenie pamätníka na Študentskú ulicu.

Námestiu plánovali vrátiť vzhľad z prvej tretiny minulého storočia. Impulzom pre presun monumentu, ktorý pripomína oslobodenie Trnavy, boli podľa Tomáša Guniša z Mestského úradu v Trnave kultúrne, urbanistické a architektonické dôvody.

Pamätník z roku 1959 od akademického sochára Ladislava Snopka má podľa neho aj problémy so statikou, čo súvisí s jeho umiestnením na okraji prekrytého toku potoka Trnávka.

Petíciu podpísalo dvetisíc ľudí

Na zámer vedenia mesta presunúť pomník na Študentskú ulicu zareagovali členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v roku 2017 petíciou, ktorú podpísalo dvetisíc ľudí.

Petíciu odovzdali začiatkom minulého roka primátorovi Petrovi Bročkovi, s ktorým komunikovali o možných riešeniach situácie a dohodli sa na vypracovaní určitých analýz.

Nesúhlas s premiestnením Pamätníka osloboditeľov s odvolaním sa na medzinárodné dohody prezentovalo aj Veľvyslanectvo Ruskej federácie.

Viac k témam: Pamätník osloboditeľov, petícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pamätník osloboditeľov v Trnave zostane na svojom pôvodnom mieste, proti presunu vznikla petícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*