Parlament podržal Tsíprasovu vládu, za vyslovenie dôvery hlasovala najtesnejšia možná väčšina

17. januára 2019

ATÉNY 17. januára (WebNoviny.sk) – Grécky premiér Aléxis Tsípras prežil v stredu neskoro večer hlasovanie o vyslovení dôvery v parlamente. Za vyslovenie dôvery jeho vláde hlasovala nakoniec najtesnejšia možná väčšina 151 poslancov, proti ich bolo 148.

Situácia zachránili traja Nezávislí Gréci

Tsíprasova vláda sa stala menšinovou po tom, čo z nej na protest proti dohode so susedným Macedónskom o novom názve tejto balkánskej krajiny odišla jedna z doterajších koaličných strán, nacionalistický subjekt Nezávislí Gréci na čele s doterajším ministrom obrany Pánosom Kamménosom.

O hlasovanie o vyslovení dôvery vláde vzápätí požiadal samotný premiér. Ešte v utorok mal Tsípras podľa gréckych médií zaistené len tri hlasy opozičných poslancov, no na to, aby jeho vláda prežila hlasovanie, ich potreboval šesť. Nakoniec však situáciu zachránili traja poslanci Nezávislých Grékov, ktorí za dôveru vláde zahlasovali aj napriek odchodu ich strany z vlády a proti vôli svojho straníckeho vedenia.

Grécka výhrady k názvu Macedónska

Dohoda medzi Gréckom a Macedónskom, na základe ktorej sa Macedónsko po novom volá republika Severné Macedónsko, stále vyvoláva veľké vášne na oboch stranách hranice.

Nacionalistické politické sily v Macedónsku sú nespokojné s tým, že krajina sa podvolila Grécku a zmenila svoj názov, časť gréckeho politického spektra vrátane strany Nezávislí Gréci naopak trvá na tom, že slovo Macedónsko v názve susednej krajiny nesmie byť zmienené vôbec.

Dohoda medzi oboma krajinami, ak ju politici v jednej z nich ešte dodatočne nepoložia, otvorí dvere Macedónsku do NATO aj časom možno aj do EÚ, keďže euroatlantické ambície tejto krajiny doteraz blokovalo práve Grécko na protest proti jej názvu.

Grécke výhrady k doterajšiemu názvu Macedónska sa koncentrovali okolo obáv, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť územné nároky na grécky región rovnakého názvu a tiež sa snažiť „sprivatizovať si“ odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého prevažná časť sa pritom nachádzala na území dnešného Grécka.

Viac k témam: Európska únia, grécka vláda, NATO, strana Nezávislí Gréci
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament podržal Tsíprasovu vládu, za vyslovenie dôvery hlasovala najtesnejšia možná väčšina © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*