Plamienka sa pomaly vytráca zo slovenskej prírody, môže za to aj nepozornosť vodičov

26. januára 2019

BRATISLAVA 26. januára (WebNoviny.sk) – Plamienka driemavá sa postupne vytráca zo slovenskej prírody. Kedysi početná sova sa vyskytovala takmer na každom družstve či v kostole, no za posledné roky bol na Slovensku potvrdený iba jeden prípad jej hniezdenia.

Hniezdiská ostali prázdne

Ako uviedol Zsolt Riflik z Ochrany dravcov na Slovensku, v roku 2017 v okrese Nové Zámky plamienky hniezdili v nainštalovanej búdke a úspešne vyviedli šesť mláďat. V roku 2018 však 60 pripravených búdok či historických hniezdisk ostalo prázdnych.

Nádejou pre plamienky je reštitučný program, ktorý vykonáva Štátna ochrana prírody SR v spolupráci so Strediskom environmentálnej výchovy Dropie, kde vlani vypustili viac ako 20 plamienok.

Plamienka dostala už druhú šancu

Význam má podľa Riflika záchrana každého jedinca. Tento týždeň sa Ochrane dravcov na Slovensku podarilo vypustiť na slobodu plamienku, ktorú našli vyčerpanú 17. januára obyvatelia obce Dvory nad Žitavou v jednom rodinnom dome a zobrali ju k veterinárovi. Ledva reagujúcu sovu prevzal Zsolt Riflik, ktorý ju postupne dostal do kondície. V pondelok ju vypustil v SEV Dropie.

„Podľa ornitologického krúžku na nohe sa zistilo, že táto plamienka dostala už druhú šancu. Prvýkrát ju našli vyčerpanú v centre Budapešti, po zotavení na veterinárnej stanici v budapeštianskej ZOO ju vypustili,“ vysvetlil Riflik s tým, že zachránená plamienka má už v SEV Dropie nachystaný aj nový domov – môže si vybrať jednu zo špeciálne pripravených búdok pre tento druh.

Vodiči by mali zvýšiť pozornosť

Ochrana dravcov na záver pripomína, že sovy sa pri love často dostanú do kolízie s autom. Sovy, ktoré začínajú loviť za súmraku, sú často oslepené svetlami automobilov a nevedia tak rýchlo vzlietnuť.

„Najmä súčasné klimatické podmienky a snehová pokrývka ich priťahujú k okrajom ciest, kde sa často stávajú obeťami. Aj preto treba zvýšiť pozornosť počas jazdy,“ uzatvára organizácia.

Viac k témam: Ochrana dravcov na Slovensku, plamienka driemevá, sovy
Zdroj: Webnoviny.sk – Plamienka sa pomaly vytráca zo slovenskej prírody, môže za to aj nepozornosť vodičov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*