Podozriví z vraždy Chášakdžího sa postavili pred súd, prokurátor žiada tresty smrti

4. januára 2019

DUBAJ 3. januára (WebNoviny.sk) – Jedenásť osôb podozrivých v prípade vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího sa vo štvrtok po prvý raz postavilo pred súd. Informovali o tom štátne médiá aj úrad verejného prokurátora.

Usilujú sa o tresti smrti

Verejný prokurátor požadoval o uloženie riadneho trestu pre obžalovaných a usiluje sa o trest smrti pre piatich obžalovaných pre ich priamu účasť na vražde,“ uvádza sa v jeho stanovisku. Podozriví si podľa prokurátorov vyžiadali kópie obžalôb, ktorým čelia, a tiež požiadali o viac času na prípravu.

Prokurátori vo vyhlásení okrem iného vyjadrili obavy v súvislosti s Tureckom. Podľa nich tureckí predstavitelia neodpovedali na dve formálne žiadosti o poskytnutie dôkazov v danom prípade a prokuratúra na ne stále čaká. Ankara sa pritom už skôr vyjadrila, že dôkazy zdieľala so Saudskou Arábiou aj ďalšími štátmi.

Účasť princa na vražde popierajú

Chášakdžího, ktorý písal pre americký denník The Washington Post články kritizujúce saudskoarabský fundamentalistický režim a osobu korunného princa Muhammada bin Salmána, zavraždili 2. októbra na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule saudskoarabskí agenti.

Saudská Arábia v súvislosti s vraždou zatkla 18 ľudí a 11 z nich obvinila, odmietla však, že by čin nariadil korunný princ. Turecko sa usiluje o vydanie spomínaných 18 podozrivých, aby ich mohli súdiť tam.

Tureckí bezpečnostní predstavitelia zverejnili videá, fotografie či podrobnosti v súvislosti s novinárovou vraždou, aby vytvorili tlak na Saudskú Arábiu. Médiá v Turecku napríklad zverejnili fotografie členov sprievodu korunného princa, ako sú na konzuláte v Istanbule pred jeho zabitím. Chášakdžího telo, ktoré podľa všetkého vrahovia rozštvrtili, vyšetrovatelia zatiaľ nenašli.

Viac k témam: Džamál Chášakdží, Muhammad bin Salmán, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Podozriví z vraždy Chášakdžího sa postavili pred súd, prokurátor žiada tresty smrti © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*