Poprad pokračuje v stavbe nového cyklochodníka, neskolaudované lávky však môžu byť nebezpečné

25. januára 2019

POPRAD 25. januára (WebNoviny.sk) – Tri nové lávky cez rieku Poprad, ktoré sú súčasťou výstavby nového 1,3 kilometra dlhého cyklochodníka v centre mesta, ostávajú pre verejnosť uzavreté až do kolaudácie, ktorá je naplánovaná na máj.

Radnica preto v minulosti už niekoľkokrát osadila na lávkach bezpečnostné zábrany, no tie vždy niekto odstránil, a tak ohrozil bezpečnosť ľudí. Radnica preto vyzýva verejnosť, aby na lávky nevstupovali.

Vstup na lávky je zakázaný

Na trase cyklochodníka, ktorý povedie od veľkej kruhovej križovatky v centre mesta až po Športovú ulicu pri Aquacity, sú osadené tri nové lávky cez rieku Poprad. Lávky stále nie sú skolaudované. Radnica preto vyzýva verejnosť, aby ich nepoužívali.

Lávky boli zabezpečené proti prechodu osôb, žiaľ, zabezpečenie bolo niekoľkokrát opakovane poškodené. Keďže stavebné práce na lávkach ešte neboli ukončené, obraciame sa na verejnosť so žiadosťou, aby ich zatiaľ nevyužívala. Vstup na lávky je až do kolaudácie stavby zakázaný,“ uviedla pre agentúru SITA Kristína Horáková z Mestského úradu (MsÚ) v Poprade.

Prvá lávka osadená na križovatke 1. mája bude po odovzdaní diela slúžiť výhradne cyklistom, druhá, na križovatke s Levočskou ulicou, bude pre cyklistov aj peších, tretia, v blízkosti železničného podjazdu, je vyhradená len pre chodcov.

Stavenisko bolo odovzdané zhotoviteľovi začiatkom augusta minulého roka a v zmysle Zmluvy o dielo mal byť cyklochodník dokončený 8. januára tohto roka.

Vzhľadom na zlé poveternostné podmienky však nemohli byť ukončené všetky plánované práce, a preto bolo potrebné termín ukončenia stavby predĺžiť Dodatkom k Zmluve o dielo. „Podľa platného dodatku je termín ukončenia stavby stanovený do konca apríla,“ vysvetľuje dôvody oneskorenia Horáková.

Cyklochodník na Veľkú Lomnicu

Radnica pôvodne začala financovať stavbu z vlastných zdrojov, no neskôr podala žiadosť o spolufinancovanie z eurofondov.

Mesto získalo na uvedenú stavbu nenávratný finančný príspevok z Integrovaného operačného programu (IROP) vo výške 783 019,36 eura,“ uviedol Slavomír Karabinoš zo Strategického rozvojového manažmentu MsÚ Poprad.

V rámci projektu sú navrhnuté aj dve odpočívadlá pre cyklistov, lavičky, odpadkové koše a stojany na bicykle, v prípade odpočívadla na Popradskom nábreží aj prístrešok a verejné osvetlenie cyklochodníka.

Ide o druhú z troch etáp výstavby cyklochodníka, ktorý by mal vo finále pokračovať cez Matejovce a nadviazať až na Veľkú Lomnicu. „Pracujeme na príprave poslednej – tretej etapy cyklochodníka. Najskôr však musí prebehnúť majetkoprávne vysporiadanie pozemkov, bez ktorého to nepôjde,“ uzavrela Horáková.

Viac k témam: cyklochodník, eurofondy
Zdroj: Webnoviny.sk – Poprad pokračuje v stavbe nového cyklochodníka, neskolaudované lávky však môžu byť nebezpečné © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*