Poslanecké kluby aj tento rok dostanú na poslanca 35 eur mesačne, najviac si prilepší Smer-SD

9. januára 2019

BRATISLAVA 9. januára (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Andrej Danko rozhodol o tom, že poslanecké kluby dostanú v tomto roku príspevok 35 eur na každého poslanca.

Vyplýva to z rozhodnutia predsedu Národnej rady SR o určení limitu finančných prostriedkov na rok 2019 pre poslanecké kluby Národnej rady Slovenskej republiky zverejneného na internetovej stránke Národnej rady SR zo 7. januára. Suma na jedného poslanca ostáva rovnaká ako vlani.

Smer-SD si prilepší najviac

Najviac si prilepší poslanecký klub koaličnej strany Smer-SD, ktorý má 47 členov. Mesačne tak z rozpočtu Kancelárie NR SR dostane 1645 eur.

Nasleduje klub opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) s 20 členmi, ktorý dostane 700 eur mesačne. Ďalším v poradí je 16-členný klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Ten si prilepší mesačne o 560 eur.

Slovenská národná strana dostane pre svoj 15-členný poslanecký klub 525 eur, rovnako po 455 eur dostanú 13-členné poslanecké kluby vládnej strany Most-Híd a strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Hnutie Sme rodina, ktoré má osem poslancov, dostane 280 eur.

Nezaradení poslanci nárok nemajú

Kancelária Národnej rady SR tak prerozdelí 4 620 eur medzi 132 zákonodarcov združených v poslaneckých kluboch. Nezaradení poslanci nárok na tento finančný príspevok nemajú.

„Žiadam predsedov poslaneckých klubov, aby sa v hospodárení s finančnými prostriedkami určenými na výdavky poslaneckých klubov riadili podľa Pravidiel hospodárenia poslaneckých klubov Národnej rady Slovenskej republiky, ukladám vedúcemu Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky umožniť mesačne čerpať limity finančných prostriedkov určené na výdavky poslaneckých klubov Národnej rady Slovenskej republiky z rozpočtu Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky,“ uviedol Danko v rozhodnutí.

Pravidlá platia od novembra 2010, keď bol predsedom parlamentu Richard Sulík (SaS). Podľa platných pravidiel je čerpanie peňazí povinný sledovať hospodár poslaneckého klubu v operatívnej evidencii. Klub môže z peňazí hradiť výdavky spojené s jeho činnosťou. Každú pripravovanú finančnú operáciu je potrebné overiť predbežnou finančnou kontrolou so zameraním na dodržiavanie účelnosti, hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti.

Viac k témam: Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, Most-Híd, Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, predseda Národnej rady SR (NR SR), SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanecké kluby aj tento rok dostanú na poslanca 35 eur mesačne, najviac si prilepší Smer-SD © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*