Premiérka Mayová naďalej presadzuje schválenie dohody, oddaľovanie brexitu nič nevyrieši

23. januára 2019

LONDÝN 23. januára (WebNoviny.sk) – Odloženie odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) podľa britskej premiérky Theresy Mayovej „nevyrieši súčasnú situáciu„.

Vyjadrila sa tak pred poslancami počas stredajšieho zasadnutia dolnej komory parlamentu vyhradeného na ich otázky. „Rozhodnutie zostáva rovnaké – dohoda, žiadna dohoda alebo žiaden brexit,“ zdôraznila politička.

Poslanci navrhujú alternatívy

Poslanci navrhujú alternatívne návrhy dohody vyrokovanej Mayovou s EÚ, medzi nimi predĺženie termínu odchodu Spojeného kráľovstva z únie, ktorý je v súčasnosti naplánovaný na 29. marca, s dohodou či bez dohody. Podľa premiérky je „správnym spôsobom„, ako predísť brexitu bez dohody, schválenie jej dohody o odchode.

Líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn počas stredajšej schôdze znovu vyzval premiérku, aby zamietla odchod Británie z európskeho bloku bez dohody.

Dvere jej kancelárie môžu byť otvorené, ale mysle vo vnútri sú úplne uzavreté,“ povedal politik. Zároveň sa spýtal, že ak za zotrvanie v colnej únii by mohla byť väčšina dolnej komory parlamentu a tento krok podporili aj podniky, odbory a dokonca aj niektorí konzervatívni poslanci, prečo sa zaň teda nepostaviť?

Corbyn si vraj neuvedomuje dôsledky

Mayová zase Corbyna obvinila z toho, že sa odmieta zúčastniť na rokovaniach s ňou. „Velectihodný pán bol ochotný sadnúť si s Hamasom, Hizballáhom a IRA-ou bez podmienok, ale so mnou sa nestretne, aby sme sa zhovárali o brexite,“ uviedla.

Zároveň sa vyjadrila na margo colnej únie, ktorá podľa jej slov umožní podnikom exportovať bez byrokracie. Jej navrhovaná dohoda toto podľa nej umožní, pričom zároveň umožní Veľkej Británii mať svoju vlastnú obchodnú politiku.

Premiérka okrem iného navrhla, že líder labouristov nevie, čo jeho navrhované opatrenie znamená a aké „dôsledky“ môže mať pre britský obchod.

Doterajšiu dohodu vyrokovanú Mayovou parlament minulý týždeň jednoznačne odmietol. Dolná komora britského parlamentu by mala o Mayovej novom pláne a možných zmenách opäť debatovať a hlasovať 29. januára.

Viac k témam: brexit, dohoda, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiérka Mayová naďalej presadzuje schválenie dohody, oddaľovanie brexitu nič nevyrieši © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*