Pri Jeruzaleme otvorili „diaľnicu apartheidu“, oddeľuje izraelskú dopravu od palestínskej

10. januára 2019

JERUZALEM 10. januára (WebNoviny.sk) – Izrael otvoril vo štvrtok novú diaľnicu na okupovanom Západnom brehu Jordánu, ktorej stredom prechádza vysoký betónový múr oddeľujúci izraelskú a palestínsku dopravu.

Jedna časť cesty 4370, nachádzajúcej sa severovýchodne od Jeruzalema, bude otvorená len pre izraelské vozidlá, zatiaľ čo druhá polovica len pre palestínsku dopravu. Kritici hovoria o „diaľnici apartheidu„, ktorá je súčasťou segregačného cestného systému, z ktorého majú úžitok židovskí osadníci.

Izraelský minister pre verejnú bezpečnosť Gilad Erdan označil diaľnicu za „príklad koexistencie Izraelčanov a Palestínčanov a zároveň ochrany pred existujúcimi bezpečnostnými výzvami„. Palestínčania to však vidia inak. „Je hanba, že medzinárodné spoločenstvo vidí zakladanie a prehlbovanie režimu apartheidu a nerobí nič pre to, aby ho zastavilo,“ uviedla palestínska samospráva.

Viac k témam: Palestína
Zdroj: Webnoviny.sk – Pri Jeruzaleme otvorili „diaľnicu apartheidu“, oddeľuje izraelskú dopravu od palestínskej © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*