Rada a manažment RTVS nesúhlasia so zásahmi politikov do spravodajstva

16. januára 2019

BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) – Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Rada RTVS nesúhlasia so zásahmi politikov do verejnoprávneho spravodajstva a programu RTVS. Rada RTVS sa v stredu uzniesla na tom, že odpovie na otvorený list, ktorý jej adresovala strana Sloboda a Solidarita (SaS) ku kvalite spravodajstva.

Odpovie rovnako, ako to robí na listy všetkých koncesionárov. Ako medzi iným v dnešnom stanovisku uviedol RTVS, “nátlak politikov z akéhokoľvek tábora na nezávislé a objektívne verejnoprávne médiá nie je v súlade s verejným záujmom“.

Verejnoprávny rozhlas a televízia upozorňuje, že “nie je v záujme občanov, aby sa RTVS stala predmetom politického súboja alebo zbierania politických bodov“. Agentúre SITA stanovisko k otvorenému listu SaS poskytla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Liberáli v otvorenom liste Rade RTVS konštatovali, že „televízne spravodajstvo RTVS od nástupu Jaroslava Rezníka sa po odchode redaktorov dostalo do pozície provládneho média, čím porušuje zákon i svoj štatút“.

Reakcia na kritiku liberálov

V otvorenom liste, ktorý SaS adresovalo v utorok 15. januára aj médiám, medzi iným predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová tvrdia, že „v príspevkoch sa systematicky potláča kritika vlády alebo sa kritické hlasy vyberajú najmä medzi nezávislými analytikmi, aby sa potlačil hlas opozičných strán“.

Podľa menovaných predstaviteľov SaS je cieľom „predstaviť divákovi vládu a jej predstaviteľov v tom najlepšom svetle bez ohľadu na skutočnosť a zároveň zatlačiť do úzadia existenciu opozície“.

RTVS v stredajšom stanovisku na kritiku SaS ďalej okrem iného konštatoval, že stanoviskám a reakciám SaS dávajú priestor v spravodajských aj v publicistických reláciách a zástupcov strany pravidelne pozývajú do televíznych aj rozhlasových relácií.

„V nedávnej minulosti sme sa museli ohradiť voči podobnej kritike RTVS zo strany koaličného poslanca, teraz prichádza z opozičných radov, pričom jeden z troch podpísaných v liste poslancov mal len dva dni predtým rozsiahly priestor na prezentáciu pozícií svojej strany v najsledovanejšej relácii spravodajstva – O 5 minút 12,“ uviedol v stanovisku RTVS.

Zmeny vo vedení relácie Reportéri

Šéf RTVS Jaroslav Rezník počas rokovania rady potvrdil plánovanú zmenu vo vedení investigatívnej relácie RTVS Reportéri od začiatku februára.

Ako uviedol, iné pracovné zaradenia Vincenta Štofaníka z vedenia Reportérov je dlhodobo plánované. Štofaník bude naďalej členom spravodajstva RTVS a rozbehnutá relácia Reportérov bude pokračovať. Štofaník sa podľa Rezníka chce venovať niečomu inému v RTVS a malo by to mať „mimoriadny prospech pre RTVS“.

Doplnil, že so Štofaníkom sa pred spustením obnovených Reportérov dohodli na tom, že ich povedie jeden rok. Verejnoprávny RTVS začiatkom januára 2018 informoval, že zlúči investigatívnu reláciu Reportéri s reláciou občianskej publicistiky Občan za dverami, čo kritizovali na Slovensku aj v zahraničí odborníci i politici.

Následne vedenie RTVS prisľúbilo jesenný návrat relácie. Jediná investigatívna televízna relácia na Slovensku sa v obnovenej podobe na obrazovky vrátila po niekoľkomesačnej pauze v septembri s reportérskym tímom na čele s Vincentom Štofaníkom. RTVS zatiaľ neinformovalo, kto Štofaníka nahradí.

Budúcnosť je online priestor

Rezník v stredu radu tiež informoval o plánovaných zmenách v organizačnom poriadku pre tento rok. Cieľom je zdynamizovanie fungovania RTVS. Vyplýva z nich napríklad, že v sekcii generálneho riaditeľa budú dva nové odbory, a to verejného obstarávania a vydavateľstvo RTVS.

Odbor verejného obstarávania súvisí aj s veľkou obnovou areálov RTVS v bratislavskej Mlynskej doline a na Mýtnej ulici, doteraz to robil len malý tím. Vydavateľstvo RTVS je obnovenou organizačnou jednotkou RTVS a vznikne s cieľom vydávať viac produktov vlastnej tvorby. V sekcii nových médií začne pracovať samostatný odbor online spravodajstva.

Online priestor je podľa Rezníka priestorom budúcnosti a je v súlade s poslaním RTVS byť komplexným informačným médiom.

Nemôže podľa neho ísť iba o „preklápanie“ televízneho a rozhlasového spravodajstva RTVS a je potrebné vybudovať autonómnu online sekciu spravodajstva, ktorej výstupom majú byť informácie v podobe, ako ju prinášajú bežné spravodajské webstránky.

Jednou z viacerých zmien v organizačnom poriadku bude aj úprava systému riadenia národnostného vysielania tak, aby mala košická redakcia vlastné vedenie a fungovala pružnejšie.

Zmena by mala priniesť aj nové relácie, magazíny, ktoré RTVS predstaví priebežne. Riaditeľom celého národnostného vysielania RTVS bude naďalej Attila Lovász. V súvislosti s organizačnými zmenami RTVS neplánuje zvyšovať počet ľudí.

Viac k témam: RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Rada a manažment RTVS nesúhlasia so zásahmi politikov do spravodajstva © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*