Ramaphosa nariadil vyšetrovanie amerických tvrdení o dodávke zbraní Rusku

28. mája 2023

28.5.2023 (SITA.sk) – Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vymenoval vyšetrovací výbor, aby preskúmal tvrdenia USA o tom, že ruská nákladná loď vlani vyzdvihla na námornej základni pri Kapskom Meste zbrane. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Loď naložila zbrane

Americký veľvyslanec v Juhoafrickej republike (JAR) Reuben Brigety začiatkom mesiaca povedal, že je presvedčený, že loď naložila zbrane. Juhoafrická vláda to vehementne poprela.

„Prezident sa rozhodol začať vyšetrovanie vzhľadom na závažnosť obvinení, rozsah verejného záujmu a vplyv tejto záležitosti na medzinárodné vzťahy Južnej Afriky,“ uviedol úrad prezidenta vo vyhlásení.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Príchod plavidla a jeho obsah

Vyšetrovací výbor sa pokúsi zistiť, kto vedel o príchode plavidla, o obsahu, ktorý bol naložený a vyložený a „či boli splnené ústavné, zákonné alebo iné povinnosti v súvislosti s príchodom nákladnej lode“. Očakáva sa, že prezident dostane záverečnú správu do dvoch týždňov od skončenia vyšetrovania.

Juhoafrická vláda niekoľkokrát vyhlásila, že má neutrálny postoj k vojne na Ukrajine, ale tvrdenia veľvyslanca otvorili krajinu obvineniam, že sa fakticky postavila na stranu Moskvy.

Viac k témam: Juhoafrická republika, Zbrane
Zdroj: SITA.sk – Ramaphosa nariadil vyšetrovanie amerických tvrdení o dodávke zbraní Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*