Rastieme rovnako rýchlo ako pred krízou 2021, Slováci investujú viac ako Česi, hlási Fondee

13. novembra 2023

13.11.2023 (SITA.sk) – Investičná platforma Fondee od začiatku roka 2023 do dnešných dní zvýšila aktíva pod svojou správou o 30 %. Ľuďom sa vracia optimizmus a chuť investovať, usudzuje spoluzakladateľ platformy Ján Hlavsa. Len za posledný mesiac tretieho kvartálu vzrástol počet investorov v platforme Fondee o vyše 900. Slováci pritom investujú o 8 % viac ako českí a poľskí investori.

Slováci investujú väčšie čiastky ako Česi i Poliaci

Česká investičná platforma Fondee pôsobí na Slovensku už od januára 2022 a od začiatku tohto roka aj v Poľsku. „Oproti Česku či Poľsku sa slovenskí užívatelia Fondee vyznačujú tým, že priemerný objem aktív na jedného užívateľa je tam o 8 % vyšší. Priemerný klient Fondee na Slovensku má nainvestované väčšie peniaze ako tí v Česku či Poľsku,“ vysvetľuje Hlavsa.

Medziročná hodnota portfólia je tento rok o 17 % vyššia ako v roku 2022

Platforma zároveň hlási, že rastie rovnakou rýchlosťou ako pred krízou 2021. Optimizmus podľa Hlavsu do určitej miery kopíruje aj vývoj akciového indexu S&P 500, na ktorom Fondee stavia svoje portfóliá. V polovici októbra bola jeho hodnota skoro o 17 % vyššia ako presne pred rokom. „Našťastie máme veľmi disciplinovaných klientov a keď boli trhy v prepade, tak svoje portfóliá predával len málokto. A tento rok potvrdzuje, že sa to vyplatilo,” dodáva Hlavsa.

Vidí ale aj ďalší dôvod: klientov, ktorí by vo Fondee investovali s krátkodobými cieľmi, je menšina. Naopak, dokonca 23 % investorov sa prostredníctvom Fondee chce zabezpečiť na dôchodok. V 70% prípadov ide o ľudí medzi 25-40 rokmi veku.

Popularita investovania rastie aj medzi ženami

„V súvislosti s demografiou našich klientov tento rok pozorujeme jednu zásadnú zmenu, a to že 40 % nových investorov sú ženy,“ hovorí Hlavsa. „Pred dvoma rokmi to bolo zhruba 25 %,” dodáva s tým, že ide o pozitívnu zmenu, pretože práve investovanie môže byť jedným zo spôsobov, ako môžu ženy do budúcnosti kompenzovať napríklad nerovnosti vo výške dôchodkov, ktoré dnes predstavujú zhruba 18 % v neprospech žien. Rozdiel vyplýva zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne.

Podľa Hlavsu sa pozitívne vyvíja aj počet nových investorov. Len za september ich pribudlo viac ako 900. „Cez polovicu si ich založilo zvýhodnený účet pre svoje dieťa či deti vďaka novým detským účtom. Prevažná väčšina z týchto ľudí si pre svoje ratolesti vyberá skôr odvážnejšie portfóliá, čo je vzhľadom na dlhý investičný horizont vhodná stratégia. Polovica z nich si do portfólia zahŕňa aj udržateľné ESG fondy,” dodáva Hlavsa.

Informačný servis

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*