Rusko kritizuje arménskeho premiéra Pašinjana, jeho krajine však v konflikte s Azerbajdžanom nepomáha

25. septembra 2023

25.9.2023 (SITA.sk) – Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení kritizovalo nedávne vyjadrenia arménskeho premiéra Nikola Pašinjana, ktorý označil obranné štruktúry, na ktoré sa jeho krajina v ostatnom čase spolieha, za „neefektívne“. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Protiruské tendencie

„Odkaz od arménskeho premiéra Nikola Pašinjana z 24. septembra 2023 obsahuje neprijateľné obvinenia voči Rusku a jedinou možnou odpoveďou môže byť jeho odmietnutie. Je tu evidentný pokus zbaviť sa zodpovednosti za domáce a zahraničné politické zlyhania presúvaním viny na Rusko,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí a dodalo, že protiruské tendencie sú v Arménsku systémové.

Pašinjan v nedeľu povedal, že bezpečnostný systém a spojenci, na ktorých sa jeho krajina roky spolieha, preukázali „zraniteľnosť“ Arménska.

Už začiatkom mesiaca Pašinjan uviedol, že závislosť jeho krajiny v bezpečnostnej sfére od jedného centra, ktorým bolo Rusko, sa ukázala ako strategická chyba.

Vzťahy ochladli

V ostatnom čase výrazne ochladli vzťahy medzi Arménskom a Organizáciou zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), ktorú prakticky ovláda Rusko.

Po vojne v Náhornom Karabachu v roku 2020 táto aliancia neposkytla Jerevanu praktickú žiadnu pomoc a to isté sa udialo aj pri najnovších stretoch medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami.

„Po tom, čo sme okúsili trpké ovocie tejto chyby, robíme veľmi neisté pokusy o diverzifikáciu našej bezpečnostnej politiky,“ povedal nedávno Pašinjan.

Viac k témam: Bezpečnostná politika
Zdroj: SITA.sk – Rusko kritizuje arménskeho premiéra Pašinjana, jeho krajine však v konflikte s Azerbajdžanom nepomáha © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*