Školy by mali založiť finančný fond na učebnice a pomôcky, navrhuje Žarnay

19. januára 2019

BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) – Vytvoriť konkurenčné prostredie a tým otvoriť priestor tvorbe, realizácii a distribúcii učebníc, učebných textov a pracovných zošitov a ich alternatív pre pedagógov vo výchovno-vzdelávacom procese navrhuje nezaradený poslanec Národnej rady SR Oto Žarnay.

Reforma školského zákona

Preto na blížiacu sa schôdzu parlamentu, ktorá začína v utorok 29. januára, predkladá návrh novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon). Ako uviedol v dôvodovej správe Žarnay, rovnako je cieľom návrhu stanovenie jasných, zrozumiteľných a transparentných hmotných i procesných pravidiel pre udeľovanie schvaľovacích doložiek pre učebnice, učebné texty a pracovné zošity.

„Cieľom je aj stanovenie práv a povinností ministerstva, predkladateľov a škôl v súvislosti s financovaním a distribúciou učebníc, učebných textov a pracovných zošitov,“ uviedol.

Navrhované znenie zákona približuje slovenské školstvo európskemu. Vypúšťa odporúčajúce doložky a upravuje hmotné i procesné podmienky udeľovania schvaľovacích doložiek na dobu neurčitú pre učebnice, učebné texty a pracovné zošity pre predkladateľov, ktorými sú vydavateľstvá, v podobe upresnenia typológie učebných materiálov, obsahu žiadosti o udelenie schvaľovacej doložky, termíny jej vydania i proces odvolania voči rozhodnutiu schvaľovacej komisie.

Distribúcia učebníc

„Rovnako je upresnené zloženie, frekvencia i základné pravidlá zasadnutia schvaľovacej komisie. Vydavateľstvá budú po uplynutí prechodného obdobia zodpovedné aj za plnú distribúciu učebníc, učebných textov a pracovných zošitov, čím sa plne vylúči centralizácia,“ priblížil poslanec.

Zákonodarca rovnako uviedol, že ministerstvo na svojom portáli okrem zoznamu učebníc, učebných textov a pracovných zošitov so schvaľovacou doložkou spolu s ich vydavateľmi, je povinné zverejniť i zoznam odborných recenzentov a každoročne do 31. januára kalendárneho roku i normatív na učebnice pre školy.

„Školy povinne zriadia účelovo viazané finančné fondy pre učebnice, učebné texty a pracovné zošity, za ktoré ponesie plnú zodpovednosť riaditeľ školy, ako aj za správu a hospodárenie s fondom učebníc, čo bude nútiť i školy samotné správať sa oveľa hospodárnejšie pri tvorbe a hospodárení s fondom učebníc,“ uviedol poslanec s tým, že ministerstvo môže v prípadoch osobitného zreteľa na základe odôvodnenej žiadosti zriaďovateľa poskytnúť osobitný finančný príspevok na učebnice, učebné texty a pracovné zošity, prípadne špecifické učebné pomôcky.

Viac k témam: školstvo, učebnice
Zdroj: Webnoviny.sk – Školy by mali založiť finančný fond na učebnice a pomôcky, navrhuje Žarnay © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*