Slovenskí vojaci si pripomenú smutné 17. výročie pádu lietadla pri maďarskej obci Hejce výstupom na vrch Borsó

18. januára 2023

18.1.2023 (Webnoviny.sk) – V stredu 18. januára si vojaci pripomenú 17. výročie pádu vojenského špeciálu AN-24. Vojaci si uctia pamiatku zosnulých vojakov pochodom úcty na vrch Borsó nad maďarskou obcou Hejce.

Príslušníci pozemných síl Ozbrojených síl (OS) SR spolu s veliteľom generálmajorom Ivanom Pachom si výstupom k miestu najväčšej tragédie nedávnej histórie pripomenú vojakov, ktorí prišli o život pri plnení povinností.

V tlačovej správe o tom informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

Ako informujú OS SR, pochod úcty začne o 9:00 v obci Hejce. Na vrchole kopca Borsó príslušníci OS SR zapália sviece v rámci tichej spomienky na 42 vojakov, ktorí 19. januára 2006 zahynuli počas návratu z misie KFOR.

Popoludní bude svätá omša, ktorú bude slúžiť Ordinár OS a Ozbrojených zborov SR František Rábek. Na ministerstve obrany sa pietna spomienka uskutoční 19. januára kladením vencov.

19. januára 2006 pri najväčšej leteckej tragédii v histórii Slovenska zahynulo 39 mužov a tri ženy.

Vojenský špeciál Antonov AN-24, ktorý viezol slovenských vojakov z operácie KFOR v Kosove sa zrútil na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce.

Slovenskí vojaci pôsobili v misii KFOR takmer 11 rokov od 1999 do roku 2010. Celkovo sa v rámci misie vystriedalo 2004 príslušníkov OS SR, pričom ich cieľom bolo zabezpečiť bezpečnosť a ochranu pre všetky etnické skupiny, voľnosť pohybu na hlavných zásobovacích trasách, monitorovanie a pripravenosť na humanitárnu pomoc.

Viac k témam: Nehoda lietadla v obci Hejce, Pád lietadla AN-24
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí vojaci si pripomenú smutné 17. výročie pádu lietadla pri maďarskej obci Hejce výstupom na vrch Borsó © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*