Slovensko môže pokračovať vo vyšetrovaní vraždy Duckého, ak Ukrajina nebude vo veci konať

11. januára 2019

BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) – Podľa Trestného poriadku môžu slovenské orgány pokračovať v trestnom stíhaní odovzdanom do zahraničia alebo nariadiť výkon trestu, ak dožiadaný štát oznámi, že vo veci nebude konať, dodatočne odvolá svoje rozhodnutie o prevzatí trestného konania alebo oznámi, že v konaní nebude pokračovať.

Uvádza sa to v stanovisku ministerstva spravodlivosti k medializovaným informáciám, že prípad vraždy exministra hospodárstva a bývalého Šéfa Slovenského plynárenského priemyslu Jána Duckého sa vráti na Slovensko. Kauza bola v roku 2010 odovzdaná na Ukrajinu.

Trestné konanie stále prebieha

„Ukrajinská strana nás informuje štandardne iba o tom, že trestné konanie stále prebieha, nebolo ukončené a že nás o svojom konečnom rozhodnutí bude informovať,“ dodal rezort.

Podľa informácii portálu Aktuality.sk sa prípad vraždy Duckého po osem a pol roku vracia na Slovensko. „Materiály trestného konania sa pripravujú prinavrátiť kompetentným orgánom Slovenskej republiky,“ uviedol pre Aktuality.sk úradník pre posúdenie žiadostí o informácie verejnosti Generálnej prokuratúry Ukrajiny. Podľa portálu sa prípad na Slovensko vracia vzhľadom na to, že ukrajinskej strane chýbali niektoré fakty a skutok sa nestal na ich území.

Vtedajšieho popredného predstaviteľa Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) zastrelili 11. januára 1999 na chodbe bytového domu na Bajzovej ulici v Bratislave. Usmrtili ho troma výstrelmi do hlavy a jednou ranou mu prestrelili pravú ruku. Polícia zistila, že sa strieľalo pištoľou kalibru 7,65 mm staršieho typu.

Nedostavil sa na pojednávanie

Hlavného podozrivého v tejto kauze, Ukrajinca Olega K., ktorý si zmenil priezvisko (predtým Oleg T.), začal vyšetrovateľ trestne stíhať 28. mája 2000. Zároveň ho obvinil z trestného činu vraždy. Krajský súd v Bratislave ho ale v novembri 2000 pre nedostatok dôkazov prepustil na slobodu, čo v apríli 2001 potvrdil Najvyšší súd (NS) SR a zastavil trestné stíhanie.

V decembri 2001 NS SR na základe sťažnosti pre porušenie zákona podanej Generálnou prokuratúrou SR rozhodol, že sa vyšetrovanie obnoví, súčasne vo svojom rozhodnutí určil úkony, ktoré bolo potrebné pre doplnenie vyšetrovania vykonať. Prokuratúra podala novú obžalobu v júli 2007. Súdny proces sa obnovil v novembri 2007, keď Okresný súd Bratislava I obžalobu prijal.

Oleg K. sa ale nedostavil ani na jedno z vytýčených pojednávaní, údajne nemal financie na cestu ani na pobyt na Slovensku a súhlas na pojednávanie v jeho neprítomnosti súd od Ukrajinca nedostal. Okresný súd preto v októbri 2008 prerušil na návrh prokurátorky jeho trestné stíhanie. Prokurátorka následne požiadala, aby trestné stíhanie pokračovalo na Ukrajine.

Viac k témam: Ministerstvo spravodlivosti SR, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko môže pokračovať vo vyšetrovaní vraždy Duckého, ak Ukrajina nebude vo veci konať © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*