Smerácka zmena tlačového zákona je krokom späť, tvrdí Medzinárodný tlačový inštitút

18. januára 2019

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Za jednoznačný krok späť považuje člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) a Tlačovo-digitálnej rady SR Pavol Múdry návrh poslancov Smeru-SD Dušana Jarjabka a Miroslava Číža na novelu tlačového zákona. Jarjabek a Číž chcú opätovne zaviesť právo na odpoveď, ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008.

„Média v súčasnosti dávajú politikom pri článkoch, ktoré sa ich môžu týkať, dostatok možností sa vyjadriť, právo vyjadrovať sa ešte dodatočne je preto bezpredmetné,“ uviedol pre agentúru SITA v reakcii na návrh novely Múdry.

Kritizuje opozíca aj profesijné organizácie

Spomínaný zákon z roka 2008 kritizovala nielen opozícia, ale aj profesijné organizácie a medzinárodné inštitúcie ako Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a iné. Na protest proti zákonu z dielne vtedajšej vládnej koalície Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS vyšli slovenské denníky v marci 2008 s vybielenými titulnými stranami.

Ako píšu v dôvodovej správe k návrhu novely zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve (tlačový zákon) Jarjabek a Čiž, „týmto návrhom zákona sa možnosti uplatnenia práva na odpoveď rozširujú v zmysle pôvodného znenia tlačového zákona (z roku 2008, pozn. redakcie). Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky“.

Zároveň navrhujú doplniť paragraf 10, ktorý je venovaný spoločným ustanoveniam k právu na opravu, k právu na odpoveď a k právu na dodatočné oznámenie, aj o odsek o pokutách.

Chcú doň dodať, že „ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie vôbec, alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur. Nárok na primeranú peňažnú náhradu si možno uplatniť na súde“. Novela by mala platiť od 1. mája tohto roka.

Dohodli sa na novele

Podľa Múdreho ide o návrat „k smeráckemu zákonu z roku 2008. Práve ustanovenia o práve na odpoveď a práve na opravu v tom zákone kritizovali nielen slovenské médiá, ale aj medzinárodné mediálne inštitúcie vrátane inštitúcií EU a Rady Európy“.

Ako ďalej v reakcii pre agentúru SITA pripomenul Múdry, v roku 2011 sa po dlhých rokovaniach na ministerstve kultúry dohodli novinári, vydavatelia, zástupcovia ministerstva kultúry a mediálni právnici na novele, „ktorá možné bezhraničné zasahovanie politikov do médií cez paragrafy o práve na odpoveď a opravu upravila podľa medzinárodných štandardov. Zákon novelizovaný v roku 2011 bol medzinárodne hodnotený ako moderný a zodpovedajúci dobe“.

Súčasná snaha politikov vládnej strany Smer-SD je podľa predstaviteľa Tlačovo-digitálnej rady SR a IPI „len reakciou na množiace sa kauzy a aféry politikov a ich snaha o zmiernenie dôsledkov zverejňovania týchto káuz, nič viac a nič menej“.

Právo na odpoveď

Predseda Smeru-SD Robert Fico na slávnostnom sneme strany v sobotu 8. decembra 2018 avizoval, že sa treba vrátiť k právu na odpoveď verejných činiteľov. Novým opatrením by malo byť aj to, že vydavateľ bude musieť niesť zodpovednosť za diskusie pod článkami. „Nemôžu byť anonymné,“ povedal.

Aktuálne znenie práva na odpoveď zaviedla do tlačového zákona novela platná od 1. septembra 2011. Podľa nej prišli o právo na odpoveď všetci verejní funkcionári, predsedovia a podpredsedovia politických strán aj politické strany. Novela obmedzuje právo na odpoveď pre verejných činiteľov vtedy, ak ide o tvrdenia súvisiace s výkonom ich právomocí.

Ako súkromným osobám ostalo verejným činiteľom toto právo zachované, čo je v súlade s Ústavou SR. Právo na odpoveď sa obmedzilo len na nepravdivé, neúplné alebo pravdu skresľujúce skutkové tvrdenia. Novela z roku 2011 zároveň zrušila pokuty za neuverejnenie opravy, odpovede alebo dodatočného oznámenia či za nedodržanie podmienok na ich uverejnenie vo výške od 1 660 do 4 980 eur.

Viac k témam: Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Smerácka zmena tlačového zákona je krokom späť, tvrdí Medzinárodný tlačový inštitút © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*