Súdnictvo na Slovensku je momentálne v prechodnom období, zhodol sa Šikuta s Mazákom

12. augusta 2020

12.8.2020 (Webnoviny.sk) – Súdnictvo na Slovensku sa momentálne nachádza v prechodnom období, v ktorom prichádza k reformám zameraným na zvýšenie dôveryhodnosti, no i k skvalitneniu samotného súdneho rozhodovania.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa predsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR) Jána Šikutu Tatjana Lesajová, šéf NS SR sa na tom dnes zhodol s predsedom Súdnej rady SR Jánom Mazákom.

Dopad na personálne obsadenie súdu

Tento stav má podľa oboch za následok dočasný dopad na personálne obsadenie NS SR a to predovšetkým v súvislosti s pripravovaným zriadením Najvyššieho správneho súdu.

Ten by mal podľa Šikutu predstavovať vrchol profesionálneho snaženia sudcov správneho kolégia, no kvôli nejasnosti celého procesu zatiaľ neposkytuje odpoveď na to, koľko sudcov a asistentov z NS SR prejaví záujem prejsť na nový súd. To podľa neho komplikuje nápravu podhodnoteného sudcovského stavu.

Mimoriadna správa! Vláda plánuje kvôli Covid zrušiť voľný prechod cez slovenské hranice

Medzi červené krajiny Slovensko zrejme zaradí aj Rakúsko s Maďarskom. O prípadnom zaradení Rakúska a Maďa...

Riešením je dočasné ročné pridelenie sudcov

Súčasné legislatívne aktivity v súvislosti so zriadením nového súdu by podľa Šikutu a Mazáka v žiadnom prípade nemali ani dočasne ovplyvňovať kvantitu ani kvalitu rozhodovacej činnosti NS SR. Ako východisko z momentálnej situácie pritom obaja vidia dočasné ročné pridelenie sudcov.

Do výberového konania, ktoré NS SR už zverejnil, sa môžu prihlásiť sudcovia z krajských súdov a Špecializovaného trestného súdu do konca septembra. Mazák zároveň predsedovi NS SR prisľúbil aktívnu podporu pri výbere sudcov spomedzi uchádzačov.

Viac k témam: justícia, predseda Najvyššieho súdu SR, reforma súdnictva, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdnictvo na Slovensku je momentálne v prechodnom období, zhodol sa Šikuta s Mazákom © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*