Šutaja Eštoka teší neúspech Demokratov aj hnutia Slovensko v eurovoľbách, na Progresívne Slovensko sa obrátil s prosbou (video)

10. júna 2024

10.6.2024 (SITA.sk) – Strana Hlas-SD plne rešpektuje výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP). Na tlačovej besede to uviedol predseda strany Matúš Šutaj Eštok.

Zatienenie európskych tém

Voľby podľa neho ovplyvnil atentát na premiéra Roberta Fica v polovici mája v Handlovej a vnútropolitická situácia. To podľa neho zatienilo i viaceré európske témy. Vyslovil názor, že na výsledku jeho strany, ktorá získala jeden mandát v europarlamente, sa odrazilo i to, že ich elektorát vyjadril solidaritu s predsedom Smeru a podporil tento politický subjekt.

Poblahoželal víťazovi, teda hnutiu Progresívne Slovensko. Obrátil sa na nich s prosbou, aby na pôde EP nepoškodzovali meno Slovenska, ako to podľa jeho názoru robili v minulosti. „Myslím si, že toto do európskej politiky nepatrí,“ vyjadril sa.

Začlenenie medzi socialistov

Obrátil sa i na politických komentátorov vyzdvihujúcich víťazstvo progresívcov, zdôraznil, že išlo o výber zástupcov Slovenska do EP, čo podľa neho nesúvisí s vnútropolitickou situáciou na Slovensku. Šutaj Eštok vyjadril potešenie nad tým, že hnutie Slovensko či Demokrati, ktorí podľa neho prispievajú k polarizácii spoločnosti, mandát v europarlamente nezískali.

Zvolený europoslanec Branislav Ondruš sa na tlačovej besede vyjadril, že ako sociálnodemokratická strana majú záujem začleniť sa do Strany európskych socialistov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Súčasť frakcie

Je úplne prirodzené, že našou prvou ambíciou bude pôsobiť vo frakcii Socialisti a demokrati,“ uviedol Ondruš. „Berúc do úvahy aj volebný výsledok Strany európskych socialistov a stratu časti mandátov oproti doterajšiemu zloženiu EP, nemám najmenšiu pochybnosť o tom, že frakcii Socialisti a demokrati bude záležať na tom, aby bolo jej súčasťou aj šesť slovenských sociálnodemokratických europoslancov,“ vyjadril sa (šesť poslancov zahŕňa okrem Ondruša aj päť europoslancov zvolených za stranu Smer-SD – pozn. SITA).

Ondruš podotkol, že rozumie, čo znamená byť v EP nezaradeným poslancom a zdôraznil, že urobí všetko pre to, aby aj spolu s europoslancami zvolenými za Smer fungovali v rámci frakcie a mali tak dostatočnú politickú silu na presadzovanie svojej agendy.

Viac k témam: Predseda strany Hlas-SD, Premiér Slovenskej republiky, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Šutaja Eštoka teší neúspech Demokratov aj hnutia Slovensko v eurovoľbách, na Progresívne Slovensko sa obrátil s prosbou (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*