Tribunál v Afganistane odsúdil troch mužov za vraždu reportéra BBC, jeden dostal trest smrti

3. januára 2019

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) – Osobitný protiteroristický tribunál v Afganistane odsúdil troch mužov za vraždu reportéra BBC Ahmada Šáha. Jednému mužovi udelil trest smrti, druhému dal trest odňatia slobody na maximálne 30 rokov a poslednému nariadil do šesť rokov väzenia. Pre BBC to potvrdil hovorca afganskej generálnej prokuratúry. Prípadom sa bude ešte zaoberať odvolací súd.

Šáha zabili vlani 30. apríla v provincii Chóst, keď sa na bicykli vracal domov. Podľa miestnych bezpečnostných predstaviteľov ho zastrelili dvaja ozbrojenci na motorke. Novinár od roku 2017 pracoval pre regionálnu redakciu BBC vysielajúcu v paštčine. Podľa jeho otca sa mu nikto v súvislosti s jeho prácou nevyhrážal a jeho rodina nemala žiadne spory. Militantné hnutie Taliban poprelo, že by bolo zodpovedné za jeho zabitie.

Identity Šáhových vrahov úrady nezverejnili a motív ich konania nie je známy. Generálna prokuratúra uviedla, že trojicu zadržali vo väzení Parván, kde väznia zvyčajne ľudí odsúdených za terorizmus, a tam ich aj súdili.

Šáh je podľa BBC jej piatym zamestnancom, ktorého v Afganistane zabili od začiatku občianskej vojny v 90. rokoch minulého storočia. Spomínaný 30. apríl 2018 bol pritom najsmrteľnejším dňom pre novinárov v dejinách krajiny. Samovražedný útok v Kábule si tam vyžiadal životy deviatich novinárov.

Viac k témam: súd, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Tribunál v Afganistane odsúdil troch mužov za vraždu reportéra BBC, jeden dostal trest smrti © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*