Trump ukončil najdlhší vládny shutdown v histórii USA, bojuje o peniaze na múr pri Mexiku

26. januára 2019

WASHINGTON 26. januára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump podpísal zákon, ktorým ukončil takzvaný vládny shutdown – čiastočné zastavenie financovania amerických federálnych úradov.

Dodal, že sa opäť pokúsi presvedčiť zákonodárcov, aby pristúpili na financovanie múru na hranici s Mexikom. Dohoda, ktorú sa mu podarilo vyrokovať s lídrami Kongresu nespomína žiadne peniaze pre túto stavbu, no ukončila najdlhší (35-dňový) shutdown v histórii USA.

Môže vyhlásiť výnimočný stav

Ak sa nám nepodarí získať férovú dohodu s Kongresom, 15. februára nastane ďalší shutdown alebo využijem práva, ktoré mi dáva ústava USA na vyriešenie tohto stavu,“ vyjadril sa Trump.

Šéf Bieleho domu tiež povedal, že môže vyhlásiť výnimočný stav, ktorý mu umožní jednostranné financovanie múru, ak Kongres nebude súhlasiť s uvoľnením peňazí. Agentúra AP dodáva, že takýto krok by takmer určite čelil právnym prekážkam.

Môžu vyplatiť mzdy zamestnancom

Návrh najskôr schválil Senát a následne aj Snemovňa reprezentantov. Po tom, ako Trump podpísal zákon, vláda vyzvala vedúcich k „rýchlemu a systematickému“ otvoreniu federálnych úradov a vyhlásila, že zamestnanci sa môžu vrátiť do práce. V

ďaka dohode budú konečne môcť vyplatiť mzdy približne 800-tisíc federálnym zamestnancom.

Viac k témam: prezident usa
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump ukončil najdlhší vládny shutdown v histórii USA, bojuje o peniaze na múr pri Mexiku © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*