Turci dobyli kľúčové mesto na severe Sýrie, z tábora Ajn Ísa ušli stovky islamistov

13. októbra 2019

13.10.2019 (Webnoviny.sk) – Turecké sily v nedeľu dosiahli kľúčové mesto na severe Sýrie pod kontrolou Kurdov, čím vyvolali boje, ktoré umožnili útek stovkám podporovateľov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) z tábora pre vysídlených ľudí.

Útek stoviek islamistov z tábora

Organizácie Spojených národov (OSN) zároveň informovala, že od začiatku tureckej vojenskej ofenzívy opustilo svoje domovy viac ako 130-tisíc Sýrčanov.

V tábore Ajn Ísa, asi 35 kilometrov južne od hraníc, žilo približne 12-tisíc ľudí, vrátane tisícky manželiek a vdov po bojovníkoch Islamského štátu a ich detí. Kurdská správa pritom vo vyhlásení informovala, že z tábora ušlo 950 podporovateľov IS. Toto číslo však zatiaľ nebolo možné overiť.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace vo Veľkej Británii informovalo, že turecké bojové lietadlá v nedeľu zasiahli dediny pri tábore a jeho obyvatelia sa dali na útek, keď prepukli boje medzi sýrskymi bojovníkmi podporovanými Tureckom a kurdskými silami. Neuviedli však žiadne počty.

Danko vylúčil spoluprácu s kotlebovcami, hnutie OĽaNO a strana SaS sú preňho sektami

25.1.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenská národná strana (SNS) má záujem obsadiť po voľbách vedenie rezortu dopravy. Líd...

Ofenzíva Turecka bude pokračovať

Turecká oficiálna tlačová agentúra Anadolu predtým informovala, že turecké spojenecké sily na piaty deň ofenzívy obsadili mesto Suluk na severovýchode Sýrie. Mesto na strategickej križovatke asi 10 kilometrov južne od hraníc podľa nej vyčistili od sýrskych kurdských Ľudových obranných jednotiek (YPG).

Podľa kurdských predstaviteľov však boje v meste pokračujú. Turecký minister obrany prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter informoval, že od stredy už „neutralizovali“ 480 bojovníkov YPG. Toto číslo však nie je možné nezávisle overiť.

Turecko tvrdí, že chce zatlačiť YPG, ktoré považuje za teroristov napojených na niekoľko desaťročí trvajúce kurdské povstanie na svojom území. Prezident Recep Tayyip Erdogan sa v piatok vyjadril, že s ofenzívou neprestanú, kým sa YPG nestiahnu za líniu 32 kilometrov od tureckých hraníc.

Viac k témam: Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), turecký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Turci dobyli kľúčové mesto na severe Sýrie, z tábora Ajn Ísa ušli stovky islamistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*