Turci zatkli a deportovali holandskú novinárku, údajne mala väzby na teroristickú organizáciu

17. januára 2019

ANKARA 17. januára (WebNoviny.sk) – Turecké úrady zatkli a neskôr deportovali holandskú novinárku. Holandský denník Het Financieele Dagblad, pre ktorý okrem iných médií Ans Boersma v Istanbule pracovala, informoval, že ju deportovali vo štvrtok. Zatkli ju deň predtým, keď na imigračnom úrade odovzdávala dokumenty na predĺženie pobytu v Turecku.

Väzby na teroristickú organizáciu

Fahrettin Altun, riaditeľ komunikačného odboru úradu tureckého prezidenta, v správe zahraničným novinárom v Turecku potvrdil deportáciu novinárky.

Deportácia podľa jeho slov „vôbec nesúvisela s jej novinárskou činnosťou počas pobytu v Turecku,“ ale bola založená na tajných informáciách od holandskej polície, podľa ktorých mala Boersma „väzby na teroristickú organizáciu„. Holandská polícia si podľa Altuna „vyžiadala informácie o jej pohybe v Turecku a mimo neho“.

Altun neskôr na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že Holandsko informovalo Turecko, že novinárka mala väzby na džihádistickú skupinu Džabhat an-Nusra.

Ak vám dôveryhodná zahraničná vládna agentúra povie, že jeden z ich občanov má spojenie s terorizmom, neriskujete. Len holandské úrady dokážu vysvetliť, prečo dospeli k tomuto záveru. Nebudeme špekulovať o dôveryhodnosti ich spravodajských informácií,“ napísal v tweete.

Nepriateľstvo voči médiám

Holandská polícia odmietla situáciu komentovať a novinárov odkázala na národnú prokuratúru. Tá zatiaľ na otázky neodpovedala.

Generálny tajomník holandského zväzu novinárov Thomas Bruning na Twitteri nazval deportáciu novinárky „novou zlou úrovňou v tureckej politike nepriateľstva voči médiám“ a vyjadril sa, že Európska únia a holandská vláda by to nemali akceptovať.

Od pokusu o štátny prevrat v roku 2016 Turecko zatklo tisícky ľudí vrátane novinárov, akademikov či aktivistov za ľudské práva pre podozrenia z údajných väzieb na prevrat alebo obvinenia súvisiace s terorizmom. Turecký syndikát novinárov uviedol, že v súčasnosti je za mrežami 141 novinárov.

Viac k témam: deportovanie, Holandsko, novinárka, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Turci zatkli a deportovali holandskú novinárku, údajne mala väzby na teroristickú organizáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*