Turecko a Irán podporuje venezuelského prezidenta Madura, Rusko skritizovalo aj opozičné protesty

24. januára 2019

CARACAS 24. januára (WebNoviny.sk) – Ruskí predstavitelia skritizovali opozičné protesty vo Venezuele zamerané na podporu opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorý sa vyhlásil za dočasného prezidenta.

Bola to vopred plánovaná akcia a určite ju riadili Spojené štáty,“ uviedol predseda informačného výboru Rady federácie Alexej Puškov.

Podobne sa vyjadril aj šéf zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačev, ktorý obvinil USA z podnecovania protestov vo Venezuele.

Pokus o prevrat

Rusko podporuje súčasného prezidenta Nicolása Madura, ktorý sa ujal druhého funkčného obdobia skôr počas januára. Maduro navštívil Moskvu naposledy v decembri, aby sa tam uchádzal o finančnú aj politickú podporu.

Tú venezuelskému lídrovi po posledných udalostiach vyjadrilo aj Turecko. Hovorca tureckého prezidenta oznámil, že prezident Recep Tayyip Erdogan zatelefonoval Madurovi, aby mu povedal, že stojí na jeho strane. „Môj brat Maduro! Ostaň silný, sme na tvojej strane,“ povedal mu podľa hovorcu Erdogan.

Iránsky minister zahraničia Bahrám Ghasemí rovnako odsúdil udalosti vo Venezuele, ktoré označil za pokus o „prevrat“ a nezákonné získanie moci v krajine. „Iránska islamská republika podporuje vládu a obyvateľov Venezuely proti akýmkoľvek pokusom o zahraničnú intervenciu,“ uviedol minister.

Gauidó získal podporu USA

Guaidó sa vyhlásil za dočasného prezidenta v stredu pred tisíckami demonštrantov na zhromaždení v Caracase. Ako uviedol, na základe venezuelskej ústavy je jeho právom, aby sa ujal prezidentskej funkcie až do vyhlásenia nových volieb.

Ako prvého ho za dočasného prezidenta uznali Spojené štáty americké, ktoré nasledovali Kolumbia, Brazília, Paraguaj či Kanada.

Viac k témam: Irán, Rusko, Turecko, venezuelský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko a Irán podporuje venezuelského prezidenta Madura, Rusko skritizovalo aj opozičné protesty © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*