Univerzitná nemocnica L. Pasteura si pripomenie 30. výročie prvej transplantácie obličky

17. januára 2019

KOŠICE 17. januára (WebNoviny.sk) – Transplantačné centrum Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice oslavuje 30 rokov od prvej transplantácie. Odvtedy bolo v Košiciach uskutočnených už takmer 1 100 obličkových transplantácií.

Pri tejto príležitosti sa bude v piatok 18. januára v metropole východu konať slávnostný seminár. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková.

Jediné na východnom Slovensku

Transplantačné centrum v Košiciach je jedným zo štyroch slovenských centier, kde sa transplantujú obličky. Zároveň je jediným takýmto centrom na východnom Slovensku.

Na multidisciplinárnom programe obličkových transplantácií sa podieľajú odborníci z viacerých pracovísk UNLP Košice, nemocnica spolupracuje aj s Národnou transplantačnou organizáciou a v rámci multiorgánových odberov so všetkými slovenskými transplantačnými centrami a so zahraničnými pracoviskami a organizáciami. Kľúčom k úspechu v orgánovej transplantológii je darcovský program.

V rámci multiorgánových odberov realizujeme odbery sŕdc na transplantáciu pre Národný ústav srdcových chorôb, odbery pečene na transplantáciu pre Transplantačné centrum Banská Bystrica a na medzinárodnej úrovni sa nedá nespomenúť spolupráca predovšetkým s Českou republikou. Zároveň sa uchádzame o to, aby sme sa stali aj pečeňovým transplantačným centrom a vyvíjame aktivity týkajúce sa vzťahu transplantačnej a regeneračnej medicíny,“ uviedol primár centra Ľuboslav Beňa.

Ročne transplantujú 50 obličiek

Prvá transplantácia obličky sa uskutočnila 20. novembra 1988 a odvtedy bolo v Košiciach uskutočnených už takmer 1 100 obličkových transplantácií, asi šesť percent z nich od žijúcich darcov. Ročne sa v košickej nemocnici transplantuje približne päťdesiat obličiek, čo predstavuje takmer tretinu transplantácií obličiek na Slovensku.

Význam košického transplantačného centra vyzdvihol aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka: Zdôraznil, že transplantačné oddelenie garantuje odberový a transplantačný program pre celý región východného Slovenska, čo je viac ako 1,5 milióna obyvateľov.

„Spolupráca s európskymi transplantačnými centrami dokazuje, že máme medzinárodne uznávané pracovisko, schopné konkurovať špičkám v zahraničí. Aj preto sme sa rozhodli udeliť mu plaketu predsedu Košického samosprávneho kraja za dlhoročnú svedomitú a zanietenú prácu pri záchrane toho najcennejšieho – ľudského života,“ prezradil Trnka.

Slávnostný seminár sa uskutoční v piatok 18. januára v Sále Bačíková v Košiciach.

Viac k témam: obličky, transplantácia, Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice, výročie
Zdroj: Webnoviny.sk – Univerzitná nemocnica L. Pasteura si pripomenie 30. výročie prvej transplantácie obličky © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*